Modernizacja oświetlenia to duże oszczędności - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

30-01-2020

Modernizacja oświetlenia to duże oszczędności

Modernizacja oświetlenia to nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale też oszczędności w zużyciu prądu i korzyści dla środowiska. Miniony rok był pod tym względem bardzo pracowity i efektywny.

W 2019 roku wiele ważnych ulic zyskało nowoczesne oświetlenie. Najważniejszymi kompleksowymi modernizacjami były prace na ul. Zatylnej, gdzie wymieniliśmy betonowe słupy i jedne z ostatnich opraw rtęciowych czy montaż latarni typu pastorał warszawski w al. Szucha oraz na ul. Podczaszyńskiego. Decyzje o montażu stylizowanych na zabytkowe słupów i opraw podejmujemy we współpracy z konserwatorem zabytków.

Nie zawsze wymieniamy słupy, często wystarczy tylko zmiana opraw na ledowe. Jedną z najbardziej spektakularnych tego typu inwestycji była wymiana opraw na ul. Modlińskiej. W miejscu 485 starych opraw zamontowaliśmy 304 nowe. Nowoczesne oprawy ledowe dają możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu mniejsza ilość opraw pozwala uzyskać zdecydowanie lepszą jakość oświetlenia. Taka zmiana przynosi oszczędność w zużyciu prądu na poziomie niemal 70 proc., na czym zyskuje budżet miasta i środowisko. Podobne prace przeprowadziliśmy m.in. w tunelu trasy W-Z czy w al. Waszyngtona.

W sumie w ciągu roku wymieniliśmy 882 latarnie i zamontowaliśmy 2450 nowych opraw (w tym 288 w tunelach). Oszczędności, które niosą za sobą te prace, mogą robić wrażenie. W sumie dzięki wymianie starych opraw średnioroczne zużycie energii spadnie z 4 024 do 935 MWh, jej koszt obniży się z 2 022 519 do 647 536 zł. Oznacza to, że szacowane obniżenie zużycia energii wyniesie ok. 77 proc, pozwalając zaoszczędzić 1 374 982 zł. W skali całego miasta na prąd wydajemy 46 693 062 zł. Kolejne modernizacje, to kolejne oszczędności. Jest to szczególnie ważne w obliczu rosnących kosztów energii.

Oświetlenie w całym mieście jest przez nas stale modernizowane. Aktualnie na naszych latarniach jest zamontowany 55 490 opraw, z czego 7 973 to oprawy ledowe. Docelowo wszystkie oprawy będą wymienione na nowe. Na modernizację oświetlenia w 2019 roku przeznaczyliśmy prawie 14,5 mln zł.

 

Powered by Projectic.pl