Modernizacja przestarzałej sygnalizacji w Ursusie. Podpisaliśmy umowę - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

23-06-2021

Modernizacja przestarzałej sygnalizacji w Ursusie. Podpisaliśmy umowę

Rozstrzygnęliśmy przetarg i podpisaliśmy umowę z firmą Podkowa na przebudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Ryżowej. Prace z tym związane zaczną się jednak w sierpniu, bo wcześniej wodociągowcy będą tam budowali kanał sanitarny.

W Warszawie jest blisko 850 skrzyżowań i przejść wyposażonych w sygnalizację świetlną. Oprócz budowy nowych, dbamy też o stan techniczny istniejących świateł. Zwłaszcza te najstarsze wymagają często kompleksowej modernizacji związanej m.in. z wymianą przestarzałych urządzeń. Jednocześnie jest to okazja do poprawy funkcjonowania sygnalizacji.

Tak stanie się niebawem na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Ryżowej. Tamtejsza instalacja jest w bardzo złym stanie i wymaga wymiany. Rozstrzygnęliśmy już przetarg i podpisaliśmy umowę z warszawska firmą Podkowa, która za 1 mln 803 tys. zł brutto zmodernizuje przestarzałe światła. W terenie zacznie działać jednak w sierpniu, a to ze względu na roboty przeprowadzane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wodociągowcy budują kanał sanitarny na odcinku od ul. Starodęby do ul. Żywieckiej i w przyszłym tygodniu rozpoczną związane z tym prace w obrębie wspomnianego skrzyżowania.

Ruch będzie płynniejszy

Nowe światła zostaną wyposażone w akustyczne naprowadzanie, co pozwoli na łatwiejsze przekroczenie jezdni osobom niewidomym i niedowidzącym, a także w automatyczne wykrywanie pojazdów oraz detekcję pieszych. Sygnalizacja będzie więc pracować akomodacyjnie – zielone światło dla samochodów będzie działać w przypadku, gdy w pobliżu jezdni nie będzie przechodnia chcącego przejść. Dzięki temu ruch stanie się płynniejszy. Aby kierowcy nie stracili zyskanego czasu, sygnalizacja zostanie skoordynowana z tymi na skrzyżowaniach Al. Jerozolimskich z ulicami Starodęby i Bodycha.

Ale przebudowana sygnalizacja nie tylko usprawni przejazd. Przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo. Skrzyżowanie Al. Jerozolimskich z ul. Ryżową jest jednym z najbardziej owianych złą sławą w mieście. W latach 2015-2020 doszło na nim do 15 wypadków, w tym trzech śmiertelnych, oraz 5 kolizji. Aż 12 zdarzeń spowodowanych było nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu.

 

Więcej osygnalizowanych przejść

W tym roku mamy w planach więcej „sygnalizacyjnych” inwestycji. Trwa przebudowa świateł na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy, aby objęła przedłużoną i niebawem włączoną do tej „krzyżówki” ul. Sarmacką. Modernizację przejdzie również sygnalizacja na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej z ulicami Surowieckiego i Bartoka. Z kolei nowe sygnalizacje staną głównie na dużych, ruchliwych arteriach o dwóch pasach ruchu – na liście są m.in. przejścia przez Marszałkowską (przy Senatorskiej), al. Krakowską (przy Tapicerskiej), Kondratowicza (przy Blokowej) oraz I. Gandhi (przy Hirszfelda i Teligi). Sygnalizacja ma stanąć u zbiegu ulic Lazurowej i Dywizjonu 303.

Powered by Projectic.pl