Most na Pragę: krzyżulce już na miejscu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

09-11-2023

Most na Pragę: krzyżulce już na miejscu

Mimo zbliżającej się zimy i coraz niższych temperatur, budowa mostu pieszo-rowerowego nie zatrzymuje się nawet na chwilę. W połowie października zamontowany został ostatni element, który pozwolił połączyć ze sobą brzegi Wisły – od tego czasu sporo się jednak działo – montowaliśmy m.in. krzyżulce, spawaliśmy styki montażowe czy wykonywaliśmy zabezpieczenia antykorozyjne. Tempo prac pozwala zakładać, że oficjalne otwarcie nastąpi już wiosną przyszłego roku.

Budowa mostu na Pragę.

Wydawałoby się, że dopiero co, prezydent Rafał Trzaskowski, ogłaszał budowę nowego mostu pieszo-rowerowego w Warszawie – czas płynie jednak nieubłaganie – zupełnie jak rwący nurt Wisły rozdzielającej prawy i lewy brzeg. Most już stoi – symbolicznie i fizycznie łączy oba brzegi królowej polskich rzek. Można podziwiać go niemal w pełnej krasie. Mamy nadzieję, że wiosną przyszłego roku oddamy go do użytku mieszkańców.

Choć istnienie nowego mostu pieszo-rowerowego jest już głęboko zakorzenione w świadomości społeczeństwa, to z kronikarskiego obowiązku przypominamy – most pieszo-rowerowy łączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Liczy 452 metry długości i jest jednym z najdłuższych tego typu mostów na świecie.

Krzyżulce i nie tylko  

Po zamontowaniu ostatniego elementu konstrukcji, wykonawca mógł skupić się na pracach wykończeniowych. W ostatnich tygodniach montowane były krzyżulce – czyli pochyłe elementy konstrukcyjne, które odpowiadają za przenoszenie sił rozciągających i ściskających, wykonywane były też zabezpieczenia antykorozyjne, izolacjo-nawierzchnie z żywic na ustroju nośnym oraz spawy styków montażowych.

Prace toczyły i toczą się nie tylko na samym moście – umacniamy również skarpy rampy południowej oraz układamy płyty betonowe zdemontowane z bulwarów na czas budowy.

Montujemy balustrady

Obecnie prace skupiają się na montażu słupków pod docelowe balustrady, instalacji urządzeń dylatacyjnych oraz łożysk podpór. Kontynuowane są również prace w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych, układaniu nawierzchni na moście oraz bulwarach.

Wszystkie prace toczą się mimo coraz niższych temperatur i zbliżającej się wielkimi krokami zimy. Wykonawca jest jednak przygotowany na różne ewentualności, dzięki czemu może działać zgodnie z harmonogramem.

Siedziska i oświetlenie

Plan na kolejne dni i tygodnie jest już szczegółowo opracowany. W najbliższym czasie ma rozpocząć się montaż kolejnych balustrad oraz desek na siedziskach. Ma pojawić się również okablowanie pod instalację oświetleniową.

Prace będą toczyć się również pod i w okolicach mostu – wykonywane mają być umocnienia podpór nurtowych. Wykonawca planuje też montaż okładziny piaskowca muru oporowego na bulwarach.

Do zobaczenia wiosną

Przeprawa ma być gotowa wiosną 2024 r. Most poza funkcją komunikacyjną, będzie mieć więc także walory rekreacyjne. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych „zagięciach” konstrukcja jest znacznie szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki na Warszawę i Wisłę. Brak ruchu samochodowego i piękne widoki na panoramę Warszawy pozwolą spacerowiczom i rowerzystom na chwilę odpoczynku i relaksu.

Nowy most znacznie przybliży prawobrzeżną Warszawę do centrum – fizycznie i symbolicznie. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą ją w 2 minuty. Po jego otwarciu ul. Okrzei wraz z ul. Ząbkowską, może stać się nową osią – praską wersją Traktu Królewskiego.

Powered by Projectic.pl