Most na Pragę: przedostatni element konstrukcji zamontowany  - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

21-09-2023

Most na Pragę: przedostatni element konstrukcji zamontowany 

Wielkimi krokami zbliżamy się do momentu, kiedy nowy most pieszo-rowerowy połączy oba brzegi Wisły. Zamontowaliśmy przedostatni, ważący ponad 200 ton element konstrukcji stalowej. Obecnie szykujemy się do instalacji ostatniego elementu, która ma nastąpić w październiku.  

Most pieszo-rowerowy połączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Będzie liczył 452 metry długości. Piesi spacerem pokonają go w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą w 2 minuty.

Montaż z Wisły  

Początkowo prace związane z montażem elementów konstrukcji odbywały się z brzegu. Tak były instalowane elementy na obu przyczółkach mostu. Teraz cała operacja prowadzona jest z platformy na środku Wisły.

Na środek rzeki elementy nowego mostu docierają barkami, które wodowane są pod mostem Świętokrzyskim lub na placu budowy po stronie praskiej. Sam proces jest bardzo krótki. Dostarczenie kolejnego fragmentu na docelowe miejsce, jego podniesienie i osadzenie na podporze mostu trwa około godziny. Elementy są podnoszone przy pomocy siłowników zamontowanych na przęsłach.

Zamontowany, kolejny i jednocześnie przed ostatni fragment mostu, ma 55 metrów długości, 7,5 metra szerokości i waży ponad 200 ton.

Ostatni element zostanie zainstalowany jeszcze w październiku. Wtedy też nowy most będzie można podziwiać w niemal całej okazałości, ale co najważniejsze, oba brzegi Wisły zostaną ze sobą połączone.

Krzyżulce i antykorozja  

Jednocześnie trwają prace w zakresie montażu innych elementów – m.in. krzyżulców – czyli pochyłych prętów konstrukcyjnych, które odpowiadają za przenoszenie sił rozciągających i ściskających. Instalowane są też elementy wyposażenia – balustrady czy oświetlenie.

Dbamy też o to, aby zabezpieczyć już wykonane elementy stalowe i betonowe – przede wszystkim przed korozją.

Przeprawa ma być gotowa wiosną 2024 r.

Powered by Projectic.pl