Na Odyńca chodnik dla pieszych. Parkowanie przenieśliśmy na jezdnię - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

12-10-2020

Na Odyńca chodnik dla pieszych. Parkowanie przenieśliśmy na jezdnię

Kierowcy nie zatrzymają już samochodów na chodniku na ul. Odyńca. Przenieśliśmy tam parkowanie na jezdnię, prace właśnie się zakończyły. Piesi zyskali przestrzeń do swobodnego poruszania się, a także dodatkową zebrę. W przyszłym roku wrócimy na miejsce, by wyremontować trotuar.

Zmiana jest efektem kontynuacji programu przenoszenia parkowania z chodników na jezdnię. Wdrożyliśmy ją na ul. Odyńca na odcinku od al. Niepodległości do ul. Puławskiej. Jednopasmowa jezdnia ma na tym fragmencie aż 9 metrów szerokości (4,5 metra w każdym kierunku), dlatego nie było przeszkód, by służyła nie tylko do jazdy.

64 miejsca parkingowe i jedno nowe przejście

Prace rozpoczęły się we wrześniu od malowania oznakowania poziomego i wyznaczania pasów postojowych. Zakończyły się w zeszłym tygodniu ustawianiem oznakowania pionowego, które informuje, że samochodów nie wolno już zatrzymywać poza jezdnią. Chodniki w całości stały się dostępne dla przechodniów. Dzięki temu piesi nie muszą przeciskać się między autami a ogrodzeniem posesji.

Roboty związane z przenoszeniem parkowania objęły także wydzielenie stref wyłączonych z ruchu i zatrzymywania – przed i za pasami postojowymi. Takie strefy powstały też przed przejściami dla pieszych, dzięki czemu ich rejon stał się bezpieczniejszy. Wszystkie zebry uległy skróceniu ze względu na zwężenie jezdni – w tym jedna nowa, którą utworzyliśmy na wysokości ul. Odyńca 31.

Po zmianie powstały 64 legalne miejsca parkingowe. Zyskali na tym niepełnosprawni – trzy miejsca przeznaczyliśmy właśnie dla nich. Dotąd nie było tam ani jednej „koperty”.

Wprowadzenie parkowania na jezdnię po północnej stronie ul. Odyńca nie spowodowało utrudnień w ruchu. Do dyspozycji jest nadal tyle samo pasów ruchu, a przesunięciu uległ jedynie środek jezdni, aby kierowcy jadący z przeciwka mogli bezpiecznie się mijać.

Nowy chodnik i zieleń

Prace na ul. Odyńca na odcinku od al. Niepodległości do ul. Puławskiej będą kontynuowane. W przyszłym roku wrócimy na miejsce, by wymienić zniszczony chodnik po północnej stronie ulicy. Będzie to drugi etap robót związanych z poprawą bezpieczeństwa w tym miejscu. Docelowo piesi zyskają tam nie tylko więcej przestrzeni, ale poprawie ulegnie również komfort poruszania się.

Powierzchnie wyłączone z ruchu i wysepki zostaną rozebrane i zastąpione zielenią. Fragment ulicy przy okazji stanie się bardziej estetyczny i przyjazny. Termin realizacji drugiego etapu uzależniony jest od wygospodarowania dodatkowych środków na ten cel.

Tu samochody wróciły na asfalt

Parkowanie z chodnika na jezdnię przenosimy sukcesywnie od kilku lat. Przestrzeń dla pieszych poszerzyliśmy już na wielu ulicach. Na ul. Dobrej, niedaleko BUW-u, rok temu z szerokiej ulicy „wycięliśmy” część przeznaczoną do parkowania równoległego w zatoce. Podobnie stało się na ul. Lindleya – dzięki temu udało się wybudować nieistniejący do tej pory chodnik. Na jezdni parkuje się na licznych odcinkach ul. Madalińskiego.

Ulice Piękna, Bonifraterska czy Wybrzeże Kościuszkowskie to kolejne, na których samochody wróciły na asfalt. To daje możliwość wyremontowania zniszczonego przez auta chodnika. Prace z tym związane prowadzimy właśnie na Madalińskiego i Wybrzeżu Kościuszkowskim. W tej drugiej lokalizacji skośne parkowanie wysuniemy nieco w stronę osi jezdni, by utworzyć miejsce pod zieleń.

Powered by Projectic.pl