Nagroda B. Lacherta i J. Szanajcy – ZDM nominowany za przebudowę ul. Saskiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

15-05-2023

Nagroda B. Lacherta i J. Szanajcy – ZDM nominowany za przebudowę ul. Saskiej

Remont oraz zazielenienie ul. Saskiej w latach 2020-21 ma szansę na Nagrodę im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy w kategorii „przestrzeń publiczna”. Zarząd Dróg Miejskich został do niej nominowany przez Stowarzyszenie ŁADna Kępa w II edycji konkursu, w którym wyróżnia się najlepsze realizacje budowlane na Saskiej Kępie. Werdykt kapituły poznamy 5 czerwca.

Celem Nagrody jest promocja pozytywnych zmian na terenie Saskiej Kępy oraz wskazywanie dobrych praktyk przyszłym inwestorom. Laureatów wyłoni siedmioosobowa kapituła. Są w niej architekci, historycy sztuki i miłośnicy Saskiej Kępy: prof. arch. Jerzy Bogusławski, dr Hanna Faryna-Paszkiewicz, arch. Ewa Lachert-Stryjkowska, dr arch. Krzysztof Korzewski, arch. Klaudiusz Przedmojski, dr arch. Grzegorz Rytel i dr Katarzyna Zalasińska.

Inwestycja ZDM-u znalazła się wśród 29 projektów realizowanych w latach 2016-22, podzielonych na pięć kategorii: „nowa inwestycja”, „modernizacja”, „remont istniejącego budynku”, „przestrzeń publiczna” oraz „modernizacja wnętrza”.

Nominacja dla ZDM

Przebudowa ul. Saskiej (odcinek od alei Waszyngtona do skrzyżowania z ulicą Zwycięzców) miała miejsce w latach 2020-21. Zakres prac objął wymianę nawierzchni jezdni wraz z podbudową oraz liczne prace brukarskie. Wymienione zostały wszystkie krawężniki, zjazdy bramowe, nawierzchnia miejsc parkingowych oraz chodniki (w tym przystanki autobusowe) po obu stronach ulicy.

Zmiany były konieczne. W gęsto zabudowanej okolicy ul. Saskiej znajduje się wiele placówek edukacyjnych oraz punkty użyteczności publicznej, takie jak m.in. Regionalne Centrum Krwiodawstwa. Saską kursuje też wiele popularnych linii autobusowych. W wyniku zamknięcia mostu Łazienkowskiego, na czas jego odbudowy po pożarze w 2015 roku, ulica z konieczności przeszła okres wzmożonego ruchu, choć jej  konstrukcja nie była przygotowana na takie obciążenie.

Saska zazieleniona

Jednym z elementów zmian, było rozpłytowanie narożników skrzyżowań czy okolic wjazdów na posesje. Miejsca, w których bez strat dla komfortu pieszych nowe trawniki zastąpiły kostkę brukową, ustaliliśmy wspólnie z mieszkańcami. Zaproponowali konkretne lokalizacje dla nowych drzew, krzewów i trawników. Zmiany były szczególnie widoczne po zachodniej stronie ulicy, która przed remontem była uboga w roślinność.

Na odnowionym fragmencie ul. Saskiej wśród nowych zielonych nabytków znalazły się m.in. pęcherznica kalinolistna, berberys Thunberga i ligustr pospolity. Do tego doszły byliny, m.in. liliowce. W sumie na niską zieleń po zakończeniu prac złożyło się blisko 8 tys. roślin. Dołączyły też drzewa – jesiony amerykańskie o wysokości co najmniej 4 metrów. Łącznie przybyło ich 18.

Prace wykonał miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Później w ramach osobnego procesu wymienione zostały jeszcze wszystkie oprawy oświetleniowe. Stare sodowe lampy zastąpiły energooszczędne diody LED.

Nagroda po siedmiu latach?

Nominacja to inicjatywa Stowarzyszenia ŁADna Kępa. Od 2009 r. działa aktywnie na rzecz zachowania unikalnego układu urbanistycznego i architektury Saskiej Kępy – rejonu miasta powstałego w okresie międzywojnia, którego układ architektoniczny nawiązuje do europejskich koncepcji miasta-ogrodu. Stowarzyszenie dba o środowisko naturalne i estetykę osiedla oraz dąży do zachowania równowagi pomiędzy działalnością komercyjną a potrzebami mieszkańców. Więcej o Stowarzyszeniu: saskakepa.waw.pl/obiekt/1314/stowarzyszenie-ladna-kepa.

Z kolei patroni nagrody – Bohdan Lachert i Józef Szanajca,  czołowi architekci polskiej awangardy, żyli i tworzyli właśnie na Saskiej Kępie. Stanowili jeden z najważniejszych modernistycznych duetów architektonicznych. Wyznaczyli kierunki przyszłego rozwoju miasta. Postulowali między innymi zwrócenie miasta w stronę Wisły. Zaprojektowali wieżowce z widokiem na rzekę, wzdłuż której umiejscowili przystanie jachtowe i baseny.

To druga edycja konkursu. Siedem lat temu kapituła nie przyznała głównej nagrody. Było pięć równorzędnych nagród honorowych i cztery wyróżnienia. Doceniono m.in. wzorową renowację domu z 1936 r. przy ul. Estońskiej 8 według projektu Heleny i Szymona Syrkusów, wzniesiony przez miasto w 2011 r. budynek PROM Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 na podstawie projektu Małgorzaty Adamowicz-Nowackiej i Marka Nowackiego oraz przestrzeń wokół odrestaurowanej płaskorzeźby „Plon” Jerzego Jarnuszkiewicza u zbiegu ulic Zwycięzców i Katowickiej.

Aktualizacja – ulica Saska z wyróżnieniem w konkursie!

Otrzymaliśmy wyróżnienie w II edycji konkursu im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy w kategorii „przestrzeń publiczna” za remont oraz zazielenienie ul. Saskiej w latach 2020-21. W ostatnich latach przy okazji każdej większej czy mniejszej przebudowy, staramy się poprawić estetykę oraz bezpieczeństwo ulic, dlatego cieszymy się, że nasz wysiłek został doceniony.

Czy wiesz, że…

Pełną listę zgłoszonych do rywalizacji obiektów można znaleźć na stronie: saskakepa.waw.pl/nagroda/2023/zgloszenia.

 

Powered by Projectic.pl