Nowa interaktywna mapa pomiarów ruchu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

16-07-2020

Nowa interaktywna mapa pomiarów ruchu

Stale mierzymy natężenie ruchu w mieście. Od dziś na stronie ZDM można sprawdzić szczegółowe dane z pomiarów z 2019 r. Trwają również prace nad rozwojem i unowocześnieniem systemu Automatycznych Pomiarów Ruchu (APR).

Jadące samochody.

Wiedza o natężeniu ruchu w mieście jest kluczowa przy podejmowaniu decyzji zarówno dotyczących całej sieci drogowej, jak i poszczególnych ulic. Stąd też od ponad 20 lat prowadzimy pomiary liczby pojazdów na warszawskich drogach. Jest to możliwe dzięki ponad 200 stacjom pomiarowym umieszczonym w 115 punktach pomiarowych, tworzących kordony i ekrany. W ten sposób wiemy ile pojazdów przekracza granice Warszawy (kordon zewnętrzny), granice tzw. obwodnicy etapowej (kordon wewnętrzny) czy granice ścisłego centrum (kordon śródmieścia), a także linię Wisły (ekran mostowy) i kolei średnicowej.

Dane z tych urządzeń pomiarowych podsumowujemy co roku na naszej stronie internetowej w sekcji „Badania i analizy”. Od dziś jest tam również interaktywna mapa punktów pomiarowych. Dzięki niej można obejrzeć dobowy rozkład ruchu w każdym z punktów pomiarowych. Dane pochodzą z 2019 r. i są uśrednione z trzech dni miarodajnych (wtorek, środa, czwartek).

Pracujemy nad rozwojem i unowocześnieniem systemu APR. Dotychczasowe urządzenia mają już ponad 20 lat a ich możliwości są mocno ograniczone. Stary sprzęt zostanie wymieniony, zaś nowy zyska dodatkowe funkcje. Czujniki mają podawać dane o liczbie pojazdów, ich prędkości i strukturze rodzajowej (obecnie tylko część stacji ma takie możliwości). Dane mają być automatycznie przekazywane do ZDM. Przy okazji system powiększy się o 25 nowe stacje pomiarowe, które zapewnią „szczelność” kordonów i ekranów. Przetarg na te prace został ogłoszony, jeżeli uda się go rozstrzygnąć, system APR zostanie zmodernizowany.

Interaktywna mapa z pomiarów ruchu jest dostępna w sekcji „Badania i Analizy”. Wyniki pomiarów ruchu dla wybranego punktu będą możliwe do uzyskania po wybraniu oznaczenia „Punkt” z warstwy mapy.  Punkty należy wybierać pojedynczo, aby nie uzyskać średnich wartości natężeń dla kilku punktów łącznie.

 

 

Powered by Projectic.pl