Przed wybudowaniem pochylni osoby z niepełnosprawnościami, rodzice z dziećmi w wózkach i osoby starsze miały kłopot z dotarciem z poziomu placu Na Rozdrożu na poziom chodnika wokół fontanny. Z dwóch stron prowadziły tam jedynie schody. Pochylnia znacznie ułatwiła poruszanie się w tym rejonie.
Nowe konstrukcja powstała w ramach budżetu partycypacyjnego. Na projekt zagłosowało niemal 1,2 tys. mieszkańców Śródmieścia. Roboty wykonało Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty. Koszt prac to 229 395 zł.
Większe zmiany
Budowana pochylnia to drobna zmiana – w najbliższych latach plac przejdzie znacznie większą metamorfozę. W ramach programu poprawy dostępności Trasy Łazienkowskiej, węzeł przesiadkowy na pl. Na Rozdrożu zyska windy na przystanki autobusowe i nowe przejścia dla pieszych.
Przebudowa placu będzie obejmować budowę wind na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej oraz przebudowę schodów i samych przystanków. Perony zostaną poszerzone, wyposażone w więcej miejsc do siedzenia oraz wyższy, profilowany krawężnik, który ułatwi wsiadanie do autobusu. Przystanki wyposażone zostaną w tablice SIP. Zmian doczeka się również górny poziom węzła. Wyznaczymy brakujące przejście dla pieszych po zachodniej stronie Al. Ujazdowskich, przez wlot ul. Koszykowej. Powiększymy również przestrzeń dla pieszych, likwidując powierzchnie wyłączone z ruchu i uporządkujemy ruch rowerowy na placu. Realizacja inwestycji jest zaplanowana na przełom 2018 i 2019 r.