Poprawa bezpieczeństwa pieszych to jeden z naszych priorytetów, który sukcesywnie realizujemy. Niedawno wybudowaliśmy sygnalizację świetlną na przejściach przez ul. Maczka w rejonie ul. Niedzielskiego „Żywiciela”, a w czerwcu zakończyliśmy poszerzanie azyli na ul. Gołkowskiej. Teraz rozpoczęliśmy prace w Ursusie, gdzie wybudujemy nowe azyle na ul. Gierdziejewskiego.
Niskie oceny w audycie
Azyle pojawią się na dwóch przejściach dla pieszych przez ul. Gierdziejewskiego na skrzyżowaniu z ul. Wolności. Wykonawca – miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg – zaczął od przejścia południowego. W przeprowadzonym w latach 2016-2020 audycie bezpieczeństwa przejść dla pieszych zebra ta otrzymała ocenę „1” w skali 0-5. Audytorzy zwracali uwagę, że ten odcinek ul. Gierdziejewskiego to prosta droga, co zachęca kierowców do szybszej jazdy. Ponadto ciągnie się w pobliżu terenów handlowych, co generuje wzmożony ruch. Wspomniane przejście jest natomiast za długie – prowadzi przez dwa szerokie pasy ruchu.
Podobne uwagi audytorzy mieli do przejścia po północnej stronie skrzyżowania. Zostało jednak ocenione nieco lepiej – na „2”. To jednak wciąż niska ocena, która wymaga działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych. Dzięki azylom skrócimy obie zebry i zwęzimy pasy w ich rejonie, a piesi będą mogli przejść przez jezdnię w dwóch etapach. To znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu.
Będą azyle, ale i chodnik
Roboty będą prowadzone w trzech etapach. Pierwszy – jak już zostało wspomniane – będzie polegał na budowie azylu na przejściu południowym, zaś drugi – na północnym. W obu przypadkach pasy w okolicach przejścia zostaną zwężone do trzech metrów. Piesi będą mogli korzystać z sąsiedniej zebry. Trzeci etap dotyczy z kolei budowy fragmentu chodnika. Związane z tym są niedogodności dla rowerzystów. Droga dla rowerów w okolicy skrzyżowaniu i przejazd dla rowerów przez ul. Wolności będą zamknięte. Prace powinny potrwać do końca miesiąca.
Azyle będą kolejnym rozwiązaniem na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wprowadzonym na ul. Gierdziejewskiego w ostatnim czasie. Na początku roku na skrzyżowaniu z ulicami Czerwona Droga i Posag 7 Panien wybudowaliśmy tymczasowe rondo. Dzięki temu uspokoiliśmy sytuację na skrzyżowaniu, na którym po rozbudowie tamtejszych osiedli mieszkaniowych ruch znacząco urósł.
Rondo ma służyć do czasu kompleksowej przebudowy, w ramach której powstanie również sygnalizacja świetlna. Za inwestycję odpowiada Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który podpisał już umowę na zaprojektowanie zaplanowanych zmian.