Nowe Centrum Warszawy na horyzoncie. Kolejny etap przebudowy al. Jana Pawła II, sześciu chętnych na remont placu Pięciu Rogów - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

09-09-2020

Nowe Centrum Warszawy na horyzoncie. Kolejny etap przebudowy al. Jana Pawła II, sześciu chętnych na remont placu Pięciu Rogów

Centralna dzielnica Warszawy odzyskuje blask. Już zaasfaltowaliśmy drogę rowerową po wschodniej stronie al. Jana Pawła II, niebawem zakończy się układanie nowej nawierzchni po zachodniej. Z kolei we wtorek otworzyliśmy oferty w przetargu na odnowę tzw. placu Pięciu Rogów. Jego budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

Al. Jana Pawła II to jedna z najważniejszych arterii w mieście. Jej kompleksowa modernizacja obejmuje odcinek między rondem ONZ a ul. Nowogrodzką wraz z rondem Czterdziestolatka. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a ulica z każdym dniem coraz bardziej staje się reprezentacyjną przestrzenią, której wygląd przystaje do lokalizacji w ścisłym centrum stolicy.

Asfaltowanie dróg dla rowerów

Ważnym zadaniem było ujednolicenie szerokości jezdni, która w pobliżu Dworca Centralnego rozszerzała się do pięciu pasów, podczas gdy na dalszym fragmencie kierowcy mieli do dyspozycji trzy pasy. Dzięki temu wygospodarowaliśmy miejsce dla pieszych, rowerzystów, parkujących samochodów (w tym dostawców) oraz zieleni miejskiej.

Istotnym elementem jest budowa dróg dla rowerów, które powstają po obu stronach ulicy. Prace z nimi związane wkroczyły na ostatnią prostą. We wtorek zaasfaltowaliśmy ścieżkę po wschodniej stronie al. Jana Pawła II na odcinku od ronda ONZ do ul. Złotej. Najpóźniej do piątku nowy asfaltowy dywanik zyska droga dla rowerów po zachodniej stronie alei. Biorąc pod uwagę duży stopień zaawansowania prac na rondzie Czterdziestolatka, na które wkroczyliśmy ponad miesiąc temu, dobrze widać już, że dzięki całej inwestycji centralna dzielnica stolicy nabiera blasku.

Plac będzie jedną przestrzenią

Kolejnym etapem tworzenia nowego centrum Warszawy będzie rewitalizacja tzw. placu Pięciu Rogów. Jego odnowa zbliża się wielkimi krokami. We wtorek otworzyliśmy oferty w przetargu na przebudowę tego miejsca. Zgłosiło się sześć firm zainteresowanych podjęciem prac, które zaoferowały kwoty poniżej kosztorysu na poziomie 21,8 mln zł brutto. Teraz trwa sprawdzanie nadesłanych propozycji. Liczymy, że szybko wybierzemy wykonawcę, a jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, prace ruszą jeszcze w tym roku.


 

Plac Pięciu Rogów jest potocznym określeniem miejsca, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna. Stanowi ono jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Jego walory nie są jednak w pełni wykorzystywane – choć aż dwie trzecie użytkowników placu to piesi, zdominowany przez samochody pełni głównie funkcję komunikacyjną. To właśnie chcemy zmienić.

Plac ma się stać punktem spotkań i spędzania wolnego czasu. W tym celu najważniejsze jest uporządkowanie przestrzenne tego miejsca. Będzie ono jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy.

 

Inwestycja będzie oznaczać odnowę nie tylko samego placu. Przebudowę przejdą ulice Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Obie drogi zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary ulegną powiększeniu, aby pomieścić duży ruch pieszy.

Przebudowa czeka również placyk na osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.

Plany odnowy centrum

Przebudowa al. Jana Pawła II i placu Pięciu Rogów są częścią rewolucyjnych zmian w Śródmieściu, jakie w grudniu zeszłego roku zapowiedział Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy przedstawił wtedy projekty, które mają sprawić, by całe centrum było wygodne i efektowne. Pierwszy etap to m.in. przebudowa al. Jana Pawła II i odnowa placu Pięciu Rogów. Potem wytyczenie przejść dla pieszych wokół ronda u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich czy budowa drogi rowerowej po prawym pasie ul. Marszałkowskiej od ul. Świętokrzyskiej do Al. Jerozolimskich. Kolejne to m.in. całkowita zmiana placu Bankowego i placu Defilad. Inwestycjami zrealizowanymi po 2023 r. w centrum miały być zapowiedziana budowa teatru TR Warszawa i odbudowa Pawilonu Emilia przed Pałacem Młodzieży.

Powered by Projectic.pl