Nowe Centrum Warszawy – 118 dużych drzew do końca roku - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

06-09-2021

Nowe Centrum Warszawy – 118 dużych drzew do końca roku

Dziś początek zazieleniania centrum Warszawy. Pierwsze drzewo ze 118, które do końca roku staną w centrum stolicy, posadzili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski – po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej, naprzeciwko ul. Widok.

– Do grudnia w ścisłym centrum miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego – podkreślił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. W jej trakcie razem z wiceprezydentem Michałem Olszewskim zainaugurował zazielenianie Śródmieścia, sadząc pierwsze drzewo po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej, między rondem Dmowskiego a Świętokrzyską.

Efektowna zmiana

Łącznie stanie tam 38 siedmiometrowych lip srebrzystych 'Varsaviensis'. W ciągu kilku najbliższych tygodni posadzi je warszawska firma Palmett. Drzewa już od kilkunastu dni czekają w magazynie wykonawcy na ulokowanie w odpowiednim miejscu. Zostaną posadzone wraz z licznymi krzewami i bylinami, w tym m.in. żywopłotem z irgi. Nowa zieleń powinna zacząć cieszyć oko już na przełomie lata i jesieni. Będzie stanowić uzupełnienie przebudowy zachodniej części ul. Marszałkowskiej, w ramach której powstał nowy chodnik, droga rowerowa i miejsca parkingowe.

– To ważna chwila. Proszę rozejrzeć się dokoła, zapowiedzi się skończyły. Wszędzie wokół coś się dzieje, a efekty naszych prac zaczynają już być widoczne – dodał prezydent.

Na południe od miejsca, w którym stanęły pierwsze lipy, trwa już przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Pojawią się tam przejścia dla pieszych, prowadzące w poziomie chodnika bezpośrednio na przystanki tramwajowe, przejazdy rowerowe oraz zieleń na samym rondzie i w narożnikach, w tym 58 drzew. A na północ trwa przebudowa skrzyżowania Marszałkowskiej z Królewską, której elementem jest rozpłytowanie narożników skrzyżowania pod zieleń.

                               Prezydent Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej posadzili pierwsze dwa drzewa ze 118, które do końca roku staną w centrum miasta.

 

Najbardziej efektowną zmianę przejdzie jednak tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców.

W sumie w tym roku centrum miasta zyska ok. hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 nowych drzew, zostaną posadzone krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.

                               Lipy srebrzyste przygotowane do posadzenia po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad.

 

Ten rok to dopiero początek

Ale to nie koniec rewolucyjnych zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy, dzięki któremu okolica, ukształtowana w ubiegłych dekadach głównie z myślą o tranzycie, zmieni się wreszcie w prawdziwe i wygodne dla wszystkich użytkowników reprezentacyjne centrum oraz nabierze innej, bardziej zielonej barwy.

– Latem rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ul. Chmielnej. Drugi, dla ulic Zgoda i Złota, właśnie trwa. W pierwszym etapie wpłynęły w nim aż 23 prace. Zmiany czekają też ul. Kruczą, co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów – informował wiceprezydent Michał Olszewski.

Projektowane są też dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej – w taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej).

Powered by Projectic.pl