Nowe Centrum Warszawy z bezpiecznym przejściem przy pl. Bankowym - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

13-10-2021

Nowe Centrum Warszawy z bezpiecznym przejściem przy pl. Bankowym

Otworzyliśmy oferty w przetargu na przebudowę przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Senatorskiej. Będzie dużo wygodniejsze niż do tej pory i zdecydowanie bezpieczniejsze, bo m.in. zyska sygnalizację. To niewielki, ale bardzo istotny element zmian składających się na Nowe Centrum Warszawy. Wiąże się z planowaną przebudową Marszałkowskiej na odcinku pl. Bankowy – Królewska.

Do przebudowy zebr na Marszałkowskiej, tuż przed placem Bankowym zgłosiły się dwie stołeczne firmy – Podkowa i Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe „Mosty”. Ta pierwsza wyceniła swoją ofertę na 837 tys. zł, a ta druga – na 976 tys. zł. Obie są korzystne, bo wartość zamówienia oceniliśmy wstępnie na ponad 1 mln zł.

Zadaniem wybranego wykonawcy będzie wybudowanie sygnalizacji świetlnej na tym przejściu dla pieszych. Jest ono jedynym, które nie posiada świateł na blisko 3-kilometrowym odcinku od pl. Konstytucji do pl. Bankowego. Podczas audytu bezpieczeństwa nieosygnalizowanych przejść dla pieszych obie zebry, które się na nie składają, uzyskało noty 1 i 2 w sześciostopniowej skali (od 0 do 5). Audytorzy wskazali, że piesi są tam narażeni na mknące z dużymi prędkościami samochody.

Rozwiązaniem problemu będzie właśnie sygnalizacja. Zostanie wybudowana na przejściu przez obie jezdnie oraz przez torowisko tramwajowe. Światła będą wyposażone automatyczną detekcję pieszych i pojazdów.

Zmieni się także infrastruktura w rejonie przejścia. Poszerzymy chodnik w północno-zachodnim narożniku, od strony ul. Elektoralnej i pl. Bankowego. Różnica wysokości pod budynkiem byłego Hotelu Saskiego sprawia, że większość chodnika znajduje się na podwyższeniu, do którego prowadzą schody. Dla osób o ograniczonej mobilności do dyspozycji jest jedynie wąski pas chodnika przy samej krawędzi jezdni i on właśnie zostanie poszerzony.

Same zebry zostaną nieco przesunięte, aby piesi po zachodniej stronie mieli więcej miejsca. Obok nich wytyczymy przejazd rowerowy, który zostanie potem połączony z infrastrukturą rowerową planowaną w ramach przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Bankowego do Królewskiej. Układ pasów ruchu Marszałkowskiej w kierunku południowym też przyjmie kształt pasujący do planowanych zamian na tym odcinku ulicy.

Po otwarciu ofert sprawdzimy je i dokonamy wyboru wykonawcy. Będzie miał 45 dni na wszystkie prace, więc można założyć, że do końca roku wspomniane przejście nabierze nowego kształtu. Zmiany na ul. Marszałkowskiej są właśnie projektowane. Realizacja tej części Nowego Centrum Warszawy jest zaplanowana na przełom 2022 i 2023 r.

Przejście dla pieszych bez sygnalizacji przez ulicę Marszałkowską na rogu placu Bankowego.

 

Projekt  stałej organizacji ruchu na przejściu dla pieszych

SOR pdf sygnalizacja Marszałkowska Senatorska

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl