Nowe chodniki i drogi rowerowe. Realizujemy projekty z budżetu obywatelskiego - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-03-2024

Nowe chodniki i drogi rowerowe. Realizujemy projekty z budżetu obywatelskiego

Na Bielanach nowy chodnik, na Mokotowie nowa droga dla rowerów. Przygotowujemy się do realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Poznaliśmy już oferty w przetargu na budowę nowego trotuaru przy ul. Wólczyńskiej oraz trasy rowerowej na ul. Domaniewskiej.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy mogą sami zdecydować, co i gdzie mamy zbudować w pierwszej kolejności. Tak właśnie jest w przypadku chodnika przy ul. Wólczyńskiej oraz drogi dla rowerów wzdłuż ul. Domaniewskiej. Złożenie projektu i wybór go w głosowaniu to dopiero pierwszy krok. Potem to naszym zadaniem jest przygotowanie niezbędnej dokumentacji, pozwoleń i następnie budowa.

Zapoznaliśmy się już z ofertami w przetargu na budowę obu powyższych ciągów. W przypadku chodnika mamy aż 5 ofert – od niecałych 408 tys. zł do nieco ponad 458 tys. zł. Z kolei do budowy drogi dla rowerów zgłosiło się czterech wykonawców. Najniższa oferta opiewa na blisko 1 mln 224 tys. zł, natomiast najdroższa na niecałe 360 tys. zł więcej. Teraz czas na weryfikację ofert oraz wybór najkorzystniejszej. Po podpisaniu umowy nowy chodnik na Bielanach powstanie w przeciągu 60 dni, natomiast nowa droga dla rowerów na Mokotowie w przeciągu 120 dni.

Chodnik zamiast przedeptów 

Inwestycja na ul. Wólczyńskiej obejmie odcinek między ulicami Sokratesa i Horacego. Na odcinku tym istnieje już chodnik. Znajduje się jednak bliżej jezdni, jest oddzielony od pobliskich zabudowań torami tramwajowymi i mniej więcej 40-metrowym pasem zieleni. Dojść do niego można jedynie ulicami Sokratesa i Horacego.

Dotychczasowy układ sprawia, że piesi skracają sobie drogę przez wspomniany pas zieleni. Widać to po licznych wydeptanych w trawie ścieżkach. Po wybudowaniu nowego trotuaru nie będą już mieli takiej potrzeby.

Przede wszystkim nowy chodnik powstanie bliżej zabudowań. Będzie połączony z chodnikami wzdłuż ulic Horacego i Sokratesa. Dzięki dodatkowym odnogom będzie można na niego wejść także z drogi wewnętrznej okalającej pobliskie budynki. Zapewnią również połączenie z przystankiem tramwajowym przy skrzyżowaniu z ul. Sokratesa i pobliskim przejściem dla pieszych przez ul. Wólczyńską. Pozostawimy także rezerwę pod jeszcze jedna odnogę (prowadzącą do skrzyżowania ulic Wólczyńskiej i Horacego) oraz drogę dla rowerów (bliżej torów tramwajowych).

To kolejna inwestycja w okolicy. W zeszłym roku wyremontowaliśmy trotuar oraz drogę dla rowerów wzdłuż ul. Broniewskiego (odcinek między al. Reymonta a blokami przy ul. Starej Baśni 5 i 9). Odświeżenia doczekał się także chodnik na ul. Nocznickiego (od ul. Wólczyńskiej do ul. Cienkiej). To również były pomysły mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Z budżetu obywatelskiego w przygotowaniu jest jeszcze jeden chodnik oraz droga dla rowerów na ul. Wólczyńskiej. Powstaną na odcinku między ulicami Sokratesa i Nocznickiego. Tutaj piesi również skracają sobie drogę przez pas zieleni.

Koniec z rowerowym „teleportem” na Domaniewskiej 

Projekt realizowany na ul. Domaniewskiej to ostatni brakujący odcinek drogi dla rowerów między Puławską a Wołoską. Przetarg obejmuje budowę brakującego odcinka drogi rowerowej po północnej stronie ul. Domaniewskiej. Nowa trasa zostanie połączona z istniejącą. Wybudowany zostanie także przejazd przez ul. Magazynową. Dalej podłączymy ją do trasy wzdłuż ul. Wołoskiej. Tym samym zlikwidujemy tzw. rowerowy teleport.

Na budowie drogi rowerowej zyskają także piesi. W ramach przetargu zostanie wyremontowany chodnik wzdłuż przyszłej trasy. Ponadto planujemy poprawić bezpieczeństwo pieszych przy ul. Pęcherskiej. W jej pobliżu znajduje się przejście dla pieszych przez ul. Domaniewską, przed którym z obu stron zostaną zamontowane wyspowe progi zwalniające.

Budowa nowej drogi to kolejne udogodnienie dla rowerzystów na ul. Domaniewskiej. W zeszłym roku na skrzyżowaniu z ul. Modzelewskiego wybudowano komplet nowych przejazdów rowerowych. Powstały za sprawą umowy z prywatnym inwestorem. Planowana jest także budowa dalszych odcinków tej trasy na zachód od Wołoskiej – również będą to inwestycje deweloperskie.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany 8 marca 2023 r. i następnie zaktualizowany o nowe istotne informacje 26 marca 2024 r.

Powered by Projectic.pl