Nowe chodniki z korzyścią dla wszystkich uczestników ruchu - podsumowujemy 2018 rok - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

14-12-2018

Nowe chodniki z korzyścią dla wszystkich uczestników ruchu – podsumowujemy 2018 rok

Za nami kolejny pracowity rok. Od kilku ostatnich lat konsekwentnie poprawiamy bezpieczeństwo na ulicach. Nasze działania są kompleksowe i prowadzone według wyznaczonych standardów. Oznacza to, że na remontach i budowach nowych chodników zyskują nie tylko piesi. Równocześnie wymieniamy nawierzchnie jezdni, oświetlenie, sygnalizację czy budujemy nowe drogi dla rowerów. Po przeprowadzeniu takich prac piesi mogą poruszać się po szerokich, estetycznych i oświetlonych chodnikach, rowerzyści jeżdżą asfaltową drogą rowerową a kierowcy równą jezdnią z nowym oznakowaniem i zsynchronizowaną sygnalizacją świetlną. Te wszystkie prace w znaczący sposób poprawiają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Zieleń i dbałość o estetykę przestrzeni

Nowe chodniki, równe jezdnie czy asfaltowe drogi dla rowerów są bardzo ważnym elementem naszych działań. Nie zapominamy jednak o jakości przestrzeni publicznej. Uzupełnieniem prowadzonych przez nas prac remontowych są nasadzenia zieleni. Nowe drzewa i krzewy nie tylko poprawiają przydrożną estetykę, ale mają też pozytywny wpływ na klimat i jakość powietrza. Dlatego przy okazji większości prowadzonych prac rezerwujemy miejsce na zieloną przestrzeń. Na ul. Puławskiej pojawi się niemal 100 nowych dębów czerwonych, na ul. Bazyliańskiej posadziliśmy 6 klonów i ok. 1000 krzewów (derenia, berberysu i ligustru), na ul. Krasnobrodzkiej pojawiło się 7 wiśni oraz żywopłot z blisko 2000 krzewów ligustru i irgi. Nasadzenia poprawiają również bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy przy ul. Bonifraterskiej i ul. Konwiktorskiej. Posadziliśmy tam 4 nowe drzewa (lipy drobnolistne) oraz ponad tysiąc krzewów irgi (formowanej w żywopłot) i śnieguliczki. Pojawiła się również rabata kwietna przed bramą stadionu. Zieleń zabezpieczy przejścia dla pieszych, skrzyżowania
i chodnik przed parkowaniem niezgodnym z przepisami.

208 Mostów Świętokrzyskich i 22 Stadionów Narodowych

Ten rok jest dla nas równie pracowity co poprzednie i kolejny raz mija pod znakiem rekordów. W sumie na 29 ulicach wyremontowaliśmy i wybudowaliśmy 156 tys. m2 chodników, za niemal 38 000 000 zł. Dla porównania – to tyle samo co łącznie w latach 2015, 2016 i 2017 i niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Tegoroczne remonty to powierzchnia 22 Stadionów Narodowych, długość 208 Mostów Świętokrzyskich, a gdybyśmy położyli je w linii prostej, to dotarłyby z Warszawy do Radomia.

Remonty małe i duże

Chodniki powstały w wielu lokalizacjach. Niektóre z inwestycji były mniejsze, ale równie ważne co te największe. Z nowych chodników mieszkańcy mogą korzystać m.in. na ul. Łukowskiej (900m2), ul. Dobrej (300 m2) czy w Al. Wilanowskiej (900 m2). Większe zmiany nastąpiły m.in. na ul. Puławskiej (23600 m2), ul. Wiertniczej (15600 m2), ul. Miodowej (8500 m2), ul. Powśińskiej (6800 m2), ul. Radzymińskiej (5650 m2) czy na ul. Lindleya (2000 m2). Dużą metamorfozę przeszła ul. Wawelska, na której ułożyliśmy blisko 1600 m2 nowej nawierzchni. Przy okazji wszystkich remontów w niektórych z tych miejsc wyremontowaliśmy również przystanki i zatoki autobusowe – m.in. na ul. Sławka, ul. Wiertniczej, ul. Powsińskiej czy na ul. Radzymińskiej. Wiele z remontów zostało wykonanych również z projektów budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo i dzięki ich zaangażowaniu nowe chodniki powstały m.in. na ul. Ryżowej, ul. Czołowej czy ul. Zatylnej.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu, dlatego dbanie o ich bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów Zarządu Dróg Miejskich. Ruch pieszy jest niezwykle zróżnicowany. Uczestniczą w nim dorośli, dzieci, ale również osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Właśnie dlatego udogodnienia są wprowadzane dla tych wszystkich grup. Nowe trotuary zyskują na estetyce i bezpieczeństwie – nawierzchnia jest poszerzana i wykonywana z betonowych płyt o wymiarach 50 x 50 cm, w okolicach przejść dla pieszych montowane są specjalne płyty ostrzegawcze, a na ciągach głównych płyty ryflowane dla osób niewidomych i niedowidzących.

Powered by Projectic.pl