Nowe latarnie na Konwiktorskiej i Sanguszki - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

04-02-2020

Nowe latarnie na Konwiktorskiej i Sanguszki

Kolejne warszawskie ulice zyskują nowoczesne oświetlenie. Aktualnie pracujemy na ul. Konwiktorskiej i Sanguszki, gdzie zamontujemy w sumie 56 nowych latarni i opraw.

Do tej pory obie ulice oświetlane były przez stare betonowe latarnie. Na ul. Konwiktorskiej było ich 29, a na Sanguszki 27. Teraz zastąpimy je nowoczesnymi aluminiowymi słupami, które wyposażone będą w energooszczędne oprawy ledowe.

Modernizacja oświetlenia to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Efektem „ubocznym” są spore oszczędności w zużyciu prądu. W przypadku ul. Konwiktorskiej i Sanguszki będzie to ok. 50 proc.

Warto pamiętać, że miarą jakości źródła światła jest ilość strumienia świetlnego przez nie emitowanego, wyrażana w lumenach [lm]. Skuteczność świetlna źródła światła, wyrażana w lm/W określa jaki strumień świetlny emituje źródło w stosunku do jednostki pobieranej energii. Wysokoprężne lampy sodowe posiadają skuteczność rzędu 65-150lm/W. Niskoprężne lampy sodowe, nie stosowane już w oświetleniu dróg ze względu na bardzo niski współczynnik oddawania barwy osiągają 206 lm/W, natomiast lampy metalohalogenkowe 80-125lm/W. Należy wziąć pod uwagę, że skuteczność świetlna całej lampy jest o ok. 25% niższa niż źródła. Wymagania stawiane przez Zarząd Dróg Miejskich dla lamp w technologii LED w oświetleniu ulicznym to min. 120lm/W.

Oświetlenie warszawskich ulic jest przez nas konsekwentnie modernizowane. 2019 rok był bardzo pracowity. Wymieniliśmy 882 latarnie. Większość prac ma kompleksowy zakres – układamy nowe okablowanie, instalujemy nowe urządzenia sterujące, słupy oraz nowoczesne i energooszczędne oprawy ledowe – w tym roku zamontowaliśmy ich 2450 (w tym 288 w tunelach). Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Poprawia się widoczność oraz spada zużycie energii i emisja szkodliwych substancji.

Powered by Projectic.pl