Nowe latarnie na ul. Kajki. Wiszą już na nich SAVY - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

27-01-2023

Nowe latarnie na ul. Kajki. Wiszą już na nich SAVY

Zakończyliśmy prace związane z wymianą latarni na ul. M. Kajki. Na całym odcinku drogi wstawiliśmy 62 nowe słupy z taką samą liczbą opraw SAVA. Modernizacja przyniesie oszczędności i poprawi bezpieczeństwo.

Oświetlenie większości warszawskich ulic wybudowano kilkadziesiąt lat temu. Tak było też w przypadku ul. M. Kajki. Dotychczasowe betonowe latarnie zaczęły się kruszyć i ich stan z każdym rokiem stawał się coraz gorszy. Podobnie sprawa wyglądała z oprawami sodowymi, które nie dość, że świeciły słabo, to jeszcze zużywały ogromne ilości prądu.

Dlatego najstarsze słupy i oprawy w Warszawie są przez nas sukcesywnie wymieniane. Nowoczesnego oświetlenia doczekała się więc ul. M. Kajki. W sumie na jednej z ważniejszych ulic wawerskiego Anina wstawiliśmy 62 słupy wyposażone w tyle samo nowoczesnych opraw ledowych SAVA. Za wymianę nie musieliśmy dodatkowo płacić, ponieważ odbyła się w ramach umowy z jedną z firm na konserwację oświetlenia na drogach podlegających ZDM.

Oszczędności związane z modernizacją będą ogromne. 86 MWh rocznie mniej przełoży się na 110 tys. zł, które zostaną w kasie miasta. Tę kwotę podajemy w oparciu o obowiązującą w 2023 r. stawkę 1265,55 zł za MWh.

Sumaryczna moc nowych opraw jest o ponad 80 proc. niższa. Jednak jakość świecenia jest nieporównywalnie lepsza – ulica została „doświetlona”, aby na całym odcinku jasność po zmroku była równomierna. To bezpośrednio przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tak wysoka efektywność, przy radykalnie zmniejszonym zużyciu prądu, jest możliwa dzięki temu, że optyka i moc opraw projektowane są pod konkretną ulicę.

Modernizujemy oświetlenie

Oświetlenie warszawskich ulic jest przez nas konsekwentnie modernizowane. W 2022 r. wymieniliśmy 324 latarni:

  • na ul. F. Hynka – 86 latarni,
  • w al. J. Rodowicza „Anody” – 113,
  • na ul. Międzynarodowej – 63,
  • na ul. Spalinowej – 7,
  • na ul. Międzyborskiej – 25,
  • na ul. Grójeckiej – 30.

 

W tym roku słupy oświetleniowe wymienimy m.in. na trzech bielańskich ulicach. Na ul. K. S. Rudnickiego zostanie wymienionych 18 latarni, na ul. W. Perzyńskiego – 19, a na całym odcinku ul. W. Broniewskiego (Bielany i Żoliborz) – 112. Na ul. W. Broniewskiego, z uwagi na obecnie niedostatecznie doświetlone chodnik i drogę dla rowerów, nowe słupy będą posiadać podwójny wysięgnik: pierwszy będzie skierowany na jezdnię, a drugi, ulokowany w połowie latarni, skierowany na trotuar i ścieżkę rowerową. W pierwszej kolejności wymiana słupów rozpocznie się na ul. W. Broniewskiego – jeśli pogoda pozwoli, prace zaczną się jeszcze w lutym.

Powered by Projectic.pl