Nowe oprawy w Al. Jerozolimskich - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

05-02-2020

Nowe oprawy w Al. Jerozolimskich

Wymieniliśmy 74 stare oprawy oświetleniowe w Al. Jerozolimskich na odcinku od ronda de Gaulle’a do pierwszej wieżycy mostu Poniatowskiego. Testowo oprawy będą sterowane za pomocą technologii GSM, co w przyszłości może ułatwić otrzymywanie informacji o awarii.

Modernizacja oświetlenia to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Efektem „ubocznym” są spore oszczędności w zużyciu prądu. W przypadku wymiany 74 starych opraw w Al. Jerozolimskich będzie to ok. 54 proc. Dzięki tej zmianie sumaryczna moc opraw zmniejszy się z 20,35 kW do 9,46 kW. Mimo mniejszej mocy jakość światła będzie zdecydowanie lepsza.

Dzieję się tak ponieważ miarą jakości źródła światła jest ilość strumienia świetlnego przez nie emitowanego, wyrażana w lumenach [lm]. Skuteczność świetlna źródła światła, wyrażana w lm/W określa jaki strumień świetlny emituje źródło w stosunku do jednostki pobieranej energii. Wysokoprężne lampy sodowe posiadają skuteczność rzędu 65-150lm/W. Niskoprężne lampy sodowe, niestosowane już w oświetleniu dróg ze względu na bardzo niski współczynnik oddawania barwy osiągają 206 lm/W, natomiast lampy metalohalogenkowe 80-125lm/W. Należy wziąć pod uwagę, że skuteczność świetlna całej lampy jest o ok. 25% niższa niż źródła. Wymagania stawiane przez Zarząd Dróg Miejskich dla lamp w technologii LED w oświetleniu ulicznym to min. 120lm/W.

Testowo nowe oprawy będą sterowane bez użycia zegara astronomicznego w rozdzielni oświetleniowej. W tym wypadku zastosowaliśmy technologię GSM. Może to umożliwić w przyszłości na zastosowanie rozwiązań IoT zainstalowanych i zasilanych bezpośrednio z instalacji oświetleniowej. Oznacza to, że będzie możliwe używanie systemu, który sam poinformuje konserwatorów oświetlenia o awarii oprawy lub latarni.

Powered by Projectic.pl