Nowe oprawy w kolejnych siedmiu tunelach i pod wiaduktami - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

29-11-2021

Nowe oprawy w kolejnych siedmiu tunelach i pod wiaduktami

Oprawy oświetleniowe wymieniamy nie tylko na latarniach, ale także w tunelach i pod wiaduktami. Trwa montaż LED-ów w tunelach przy rondzie Żaba. Zakończył się za to montaż nowych, ledowych lamp w siedmiu innych takich lokalizacjach w całym mieście. Oświetlenie tunelu w al. 4 Czerwca 1989 r. rocznie „pożerało” 358 MWh prądu. Teraz będzie to… 6 MWh.

W Warszawie w pasie zarządzanych przez nas dróg jest 78 tuneli, przejazdów pod wiaduktami i przejść podziemnych. Zdecydowana większość posiada oświetlenie, które uruchomione jest przez całą dobę. W celu oszczędności i w trosce o środowisko kontynuujemy wymianę starych opraw, które pobierają duże ilości prądu. Prace z tym związane rozpoczęliśmy w 2018 r.

W minionym tygodniu zakończyliśmy modernizację oświetlenia w kolejnych takich lokalizacjach, w których stan oświetlenia przed modernizacją był następujący:

 • Al. Jerozolimskie przy ul. Włodarzewskiej: 3 oprawy sodowe o łącznej mocy 0,45 kW, rocznie zużywały 3,9 MWh energii,
 • Al. Jerozolimskie przy ul. Jutrzenki: 3 oprawy sodowe o łącznej mocy 0,45 kW, rocznie zużywały 3,9 MWh,
 • al. 4 Czerwca 1989 r. przy ul. Szamoty (wiadukt pod torami kolejowymi): 112 opraw sodowych o łącznej mocy 40,90 kW, rocznie zużywały 358 MWh rocznie,
 • ul. Cierlicka (wiadukt pod torami kolejowymi): 5 opraw sodowych o łącznej mocy 0,75 kW, rocznie zużywały 6,5 MWh,
 • ul. Kasprzaka przy ul. Wolskiej: 14 opraw sodowych o łącznej mocy 1,68 kW, rocznie zużywały 14,7 MWh,
 • ul. Kasprzaka przy ul. Redutowej: 14 opraw sodowych o łącznej mocy 1,68 kW, rocznie zużywały 14,7 MWh,
 • al. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Dolina Służewiecka: 16 opraw sodowych o łącznej mocy 2,40 kW, rocznie zużywały 21 MWh.

 

W sumie w tych lokalizacjach drogę oświetlało 167 lamp o łącznej mocy 48,31 kW, które rocznie zużywały ok. 422,7 MWh prądu. Wymiana sprawiła, że liczba lamp znacznie się zmniejszyła. Teraz mamy:

 • Al. Jerozolimskie przy ul. Włodarzewskiej: 8 opraw LED o łącznej mocy 0,42 kW, rocznie będą zużywały 3,7 MWh,
 • Al. Jerozolimskie przy ul. Jutrzenki: 5 opraw LED o łącznej mocy 0,27 kW, rocznie będą zużywały 2,3 MWh,
 • al. 4 Czerwca 1989 r. przy ul. Szamoty (wiadukt pod torami kolejowymi): 13 opraw LED o łącznej mocy 0,69 kW, rocznie będą zużywały 6 MWh rocznie,
 • ul. Cierlicka (wiadukt pod torami kolejowymi): 5 opraw LED o łącznej mocy 0,27 kW, rocznie będą zużywały 2,3 MWh,
 • ul. Kasprzaka przy ul. Wolskiej: 12 opraw LED o łącznej mocy 0,64 kW, rocznie będą zużywały 5,6 MWh,
 • ul. Kasprzaka przy ul. Redutowej: 12 opraw LED o łącznej mocy 0,64 kW, rocznie będą zużywały 5,6 MWh,
 • al. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Dolina Służewiecka: 16 opraw LED o łącznej mocy 0,85 kW, rocznie będą zużywały 7,4 MWh.

 

                                                                                    Zmodernizowane oświetlenie w tunelach ul. Kasprzaka pod ulicami Wolską i Redutową.

 

Teraz kierowcom w tych miejscach jasność zapewnia 71 opraw LED o łącznej mocy 3,78 kW, które rocznie będą zużywały ok. 32,9 MWh energii elektrycznej. To przełoży się na znaczne oszczędności. Przy założeniu uśrednionej ceny jednostkowej za energię elektryczną, którą w 2021 r. ZDM wynosi na poziomie 540 zł brutto za 1 MWh, koszt tej energii potrzebnej do oświetlenia wszystkich wspomnianych siedmiu tuneli wyniósłby w skali roku ok. 17,7 tys. zł. W przypadku braku modernizacji kwota kształtowałaby się rocznie w wysokości ok. 228,3 tys. zł brutto.

Niebawem nowe oświetlenie zyskają tunele przy rondzie Żaba. W połowie listopada rozpoczęły się prace związane z wymianą lamp. Powinny potrwać do końca tego tygodnia.

Więcej nowych lamp 

W tym roku oświetlenie wymieniliśmy nie tylko w tych tunelach. Wcześniej w nowe ledowe lampy wyposażyliśmy przeprawy w ciągu Trasy Łazienkowskiej: pod ul. Marszałkowską, pod rondem Jazdy Polskiej, przy Głównym Urzędzie Statystycznym i – jeszcze w zeszłym roku – przy pl. Na Rozdrożu. Ale od 2018 r., kiedy zapoczątkowaliśmy wymianę opraw w tunelach, zmodernizowaliśmy oświetlenie w przeprawach m.in. pod ul. Marszałkowską (na wysokości ul. Złotej) i Wisłostradą (ul. Krasińskiego), pod Rondem Zesłańców Syberyjskich, a także w ciągu Trasy W-Z, alei Prymasa Tysiąclecia oraz ulic Dźwigowej, Pułkowej i Gwiaździstej czy pod ul. Puławską na wysokości ul. Rzymowskiego.

                                                                                                                    Zmodernizowane oświetlenie w tunelu w ciągu al. 4 Czerwca 1989 r. pod torami kolejowymi.

 

Poza tunelami działań związanych z wymianą oświetlenia prowadzimy znacznie więcej. W zeszłym roku w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” nowe latarnie i lampy zamontowaliśmy na ulicach Stryjeńskich, Szczęśliwickiej, Sosnkowskiego, Lektykarskiej, Jarzębskiego, Kruczej, Jagiellońskiej, Płowieckiej i Trockiej wraz z Borzymowską; w nowe oprawy wyposażyliśmy także dwa węzły drogowe – Trasy Łazienkowskiej z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim. W tym roku nowe latarnie i oprawy dzięki „SOWIE” zyskały ul. Przy Agorze i ul. Sokratesa, która obecnie jest przebudowywana.

Przy wielu ulicach montaż nowych latarni bądź opraw prowadzony jest w ramach kompleksowej modernizacji oświetlenia w mieście. Przykładami są m.in. ulice Lubelska, Przyczółkowa, ciąg ulic Grzybowej i Szosowej oraz pl. Inwalidów, gdzie oświetlenie już zmodernizowaliśmy, a także ul. Ratuszowa – tu trwa wymiana latarni i opraw.

Poprawiamy także oświetlenie węzłów drogowych – do końca roku zainstalujemy łącznie 2314 lamp na wszystkich masztach, na których nie wiszą jeszcze LED-y.

Do końca 2022 r. stopniowo wymienimy blisko 40 tys. opraw na głównych warszawskich ulicach. Do tego dojdzie montaż ponad 4 tys. lamp na ulicach w obszarach zabytkowych.

Powered by Projectic.pl