Nowe oświetlenie na skrzyżowaniu Redutowej i Wolskiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

07-02-2020

Nowe oświetlenie na skrzyżowaniu Redutowej i Wolskiej

Kontynuujemy wymianę oświetlenia na LED. Zastąpiliśmy nim oprawy sodowe na 4 masztach oświetleniowych na skrzyżowaniu Redutowej i Wolskiej.

W ten sposób udało się zmniejszyć liczbę opraw o połowę, z 18 do 9, bez pogorszenia warunków oświetleniowych na skrzyżowaniu. Cała instalacja pobiera też mniej energii. Sumaryczna moc opraw zmniejszyła się z 4,5 kW do 1,3 kW. Prognozowane roczne oszczędności zużycia prądu wynoszą aż 71%.

Mimo mniejszej mocy jakość światła będzie zdecydowanie lepsza. Dzieję się tak ponieważ miarą jakości źródła światła jest ilość strumienia świetlnego przez nie emitowanego, wyrażona w lumenach [lm]. Skuteczność świetlna źródła światła, wyrażana w lm/W określa jaki strumień świetlny emituje źródło w stosunku do jednostki pobieranej energii. Wysokoprężne lampy sodowe posiadają skuteczność rzędu 65-150lm/W.

Niskoprężne lampy sodowe, nie stosowane już w oświetleniu dróg ze względu na bardzo niski współczynnik oddawania barwy osiągają 206 lm/W, natomiast lampy metalohalogenkowe 80-125lm/W. Należy wziąć pod uwagę, że skuteczność świetlna całej lampy jest o ok. 25% niższa niż źródła. Wymagania stawiane przez Zarząd Dróg Miejskich dla lamp w technologii LED w oświetleniu ulicznym to min. 120lm/W.

Powered by Projectic.pl