Nowe oświetlenie na ul. Stryjeńskich. Wystartowały prace - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

07-08-2020

Nowe oświetlenie na ul. Stryjeńskich. Wystartowały prace

Rozpoczęły się prace związane z wymianą opraw oświetleniowych na ledowe na ulicy Stryjeńskich. Jest to element kompleksowej modernizacji oświetlenia w mieście w ramach realizacji programu "SOWA - oświetlenie zewnętrzne". Inwestycja oznacza wymianę 63 latarni i postawienie czterech nowych, które doświetlą dwa przejścia dla pieszych.

Ulica Stryjeńskich to jedna z ważniejszych arterii na Ursynowie. Przebiegając przez Natolin łączy zachodnią część Kabat z Imielinem. Znajduje się przy niej duża liczba bloków, dlatego pełni wiele funkcji – m.in. rozprowadza ruch międzyosiedlowy i lokalny. Codziennie porusza się tu mnóstwo pieszych.

NOWE SŁUPY OŚWIETLENIOWE

Zmiany na ul. Stryjeńskich pod kątem modernizacji oświetlenia już się rozpoczęły. Aktualnie trwają prace związane z układaniem okablowania. Przewody w ziemi „schowane” będą w specjalnych niebieskich osłonach – to właśnie one widoczne są w kilku miejscach, gdzie są zakopywane.

Wymienione zostaną 63 słupy oświetleniowe. Zastąpią one stare, które są w najgorszym stanie technicznym. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia awarii oświetlenia. Następnie wykonawca przystąpi do wymiany opraw oświetleniowych. Na latarniach zawisną nowe, ledowe. Wymianie ulegną także dwie szafy sterujące oświetleniem.

Inwestycja poprawi również bezpieczeństwo pieszych. Przy dwóch przejściach, które nie są wyposażone w sygnalizację, staną dodatkowe słupy oświetleniowe. Dzięki temu przechodzący przez ulicę po zmroku będą bardziej widoczni dla nadjeżdżających kierowców.

CZYM JEST „SOWA”

Celem programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. „zanieczyszczenia światłem”. Dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 proc. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ponad 335 tys. zł rocznie. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat. Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

Powered by Projectic.pl