Nowe przejście na Czerniakowskiej coraz bliżej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

28-10-2016

Nowe przejście na Czerniakowskiej coraz bliżej

Coraz bliżej powstania nowego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Czerniakowskiej i Chełmskiej. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego przebudowy tego skrzyżowania. Dzięki zmianom w tym rejonie, zlikwidujemy kolejną barierę dla pieszych.

Ul. Czerniakowska.

Dziś w tym miejscu na drugą stronę ul. Czerniakowskiej można przejść wyłącznie po wysokiej na ponad 5 metrów kładce. Nie jest ona wyposażona w windy ani pochylnie, co uniemożliwia przedostanie się na drugą stronę osobom z niepełnosprawnością i bardzo utrudnia przejście osobom starszym, niosącym zakupy czy idącym z wózkiem dziecięcym. Po obu stronach kładki jest wiele budynków mieszkalnych, biur i sklepów. Przejście na drugą stronę ulicy jest niezbędne choćby po to, by dostać się na przystanek autobusowy. Naziemne przejście będzie więc alternatywą dla kładki.

Co ważne, analizy w tej sprawie były prowadzone od kilku miesięcy. Przeprowadzone badania ruchu wykazały, że ruch kołowy z ul. Chełmskiej kieruje się głównie w lewo, podczas wydzielonej fazy w sygnalizacji świetlnej. W tym samym czasie możliwe będzie przejście pieszo przez ul. Czerniakowską. Dzięki temu płynność ruchu w ciągu ul. Czerniakowskiej się nie zmieni.

Co dokładnie?

W przetargu, który właśnie ogłosiliśmy oczekujemy przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego. Wybrany wykonawca będzie zobowiązany do przedstawienia koncepcji zmian na skrzyżowaniu, które będą musiały uwzględniać zaprojektowanie przejść w poziomie przez ul. Czerniakowską, w rejonie ul. Chełmskiej (z przejazdem rowerowym) oraz m.in. korektę geometrii skrzyżowania i korektę łuków na skrzyżowaniu.

Sygnalizacja świetlna będzie działać w pełnej akomodacji, przewidziany jest montaż detekcji pojazdów (m.in. pętle indukcyjne), pieszych (także sygnalizacja akustyczna) i rowerzystów (kamery lub detektory radarowe). Co ważne, obecnie skrzyżowanie to działa w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Pozostanie tak również po przebudowie.

Na przygotowanie projektu zmian wykonawca będzie miał czas do 28 kwietnia 2017 r. Po ich przeanalizowaniu zostanie podjęta decyzja o szczegółowych rozwiązaniach, jakie ma zawierać projekt docelowy. Liczymy, że z nowego przejścia będzie można skorzystać już w przyszłym roku.

Kolejny projekt

Przejście na skrzyżowaniu Czerniakowskiej i Chełmskiej jest kolejnym naziemnym przejściem, które wyznaczamy. Wcześniej takie przejścia powstały choćby przy Dworcu Centralny, przy skrzyżowaniu ulic Grochowskiej i Jubilerskiej czy na pl. Na Rozdrożu. Planowane jest wyznaczenie przejść w rejonie skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater, czy ronda Czterdziestolatka, a po zakończaniu prac związanych z budową metra, w rejonie skrzyżowania ulic Wolskiej i Młynarskiej (wykonaliśmy już koncepcję zmian w tym rejonie).

Dokumenty w przetargu można składać do 7 listopada do godz. 10.00. Jednym z kryteriów oceny ofert będzie skrócenie terminu realizacji zadania.

Powered by Projectic.pl