Nowe rondo Dmowskiego. Czas na zmiany na ostatnim przystanku tramwajowym - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

31-03-2022

Nowe rondo Dmowskiego. Czas na zmiany na ostatnim przystanku tramwajowym

Drogowcy zabierają się za poszerzenie przystanku tramwajowego po wschodniej stronie ronda Dmowskiego. Przystanek przy zachodnim wlocie Al. Jerozolimskich już przeszedł te zmianę. Wykonawca prac sadzi ostatnie rośliny i asfaltuje drogę dla rowerów przy stacji metra. To kluczowy element Nowego Centrum Warszawy.

Droga w kierunku ronda Dmowskiego.

Przebudowa ronda Dmowskiego nabiera tempa po zimie. Prace obecnie wciąż skupiają się na wlotach Al. Jerozolimskich, ale pracownicy wykonawcy, firmy Balzola, wstawili już wszystkie nowe krawężniki, a do położenia pozostały ostatnie płyty chodnikowe z lastryko. Uwagę zwraca poszerzony peron przystanku tramwajowego „Centrum 09”, który został wydłużony i łączy się z jednym z czterech nowych naziemnych przejść dla pieszych. Trwają ostatnie szlify związane z przebudową peronu. 

Zmiany na rondzie Dmowskiego, w ramach tworzenia Nowego Centrum Warszawy, wprowadzamy przede wszystkim z myślą o niezmotoryzowanych uczestnikach ruchu. Nowe zebry będą służyły warszawiakom ze wszystkich stron ronda – na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej. Pozwolą na przejście na drugą stronę jezdni i dostęp do przystanków tramwajowych w poziomie terenu. Przejścia podziemne wciąż będą funkcjonować.

Drugi peron

W nocy z czwartku na piątek (z 31 marca na 1 kwietnia) rozpocznie się poszerzanie i wydłużanie drugiego przystanku tramwajowego w ciągu Al. Jerozolimskich. Chodzi o „Centrum 10”, ulokowany na wysokości Novotelu. Będzie dociągnięty do drugiego nowego przejścia. Pozostałe dwie zebry wykonawca wyznaczył przez ul. Marszałkowską. Wszystkie wyposażył w sygnalizację świetlną. Jej włączenie nastąpi na samym końcu realizacji inwestycji.

 

Prace brukarskie związane z przystankiem „Centrum 10” powinny potrwać do świąt wielkanocnych. Balzola na weekend 22-24 kwietnia planuje bowiem wymianę nawierzchni wlotów Al. Jerozolimskich. O szczegółach (termin może się jeszcze zmienić) i utrudnieniach związanych z asfaltowaniem dojazdów i wyjazdów z ronda poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem, ale nie wcześniej niż w połowie kwietnia.

Położenie nowej nawierzchni domknie całość robót. Pozostanie już tylko kosmetyka, a więc m.in. usuwanie resztek materiałów z placu budowy i zapewnienie odpowiednich warunków nowym roślinom. Ich sadzenie jest już finalizowane – narożniki ronda są wzbogacane ostatnimi sztukami krzewów i bylin. Wcześniej posadzone zostały drzewa. 

Asfaltowanie ścieżki rowerowej

Przebudowa oznacza również udogodnienia dla rowerzystów. Zyskają oni przejazdy rowerowe przy trzech z czterech tworzonych przejść i drogę dla rowerów omijającą od zachodu i północy główne wyjście ze stacji metra Centrum. W środę rozpoczęło się asfaltowanie ścieżki rowerowej od strony ul. Widok. Powinno potrwać do połowy przyszłego tygodnia.

Rondo R. Dmowskiego - projekt wykonawczy na przebudowę skrzyżowania.

Powered by Projectic.pl