Nowe słupy oświetleniowe na ul. Broniewskiego - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

06-03-2023

Nowe słupy oświetleniowe na ul. Broniewskiego

Trwa wymiana ponad 100 słupów na całym bielańskim odcinku tej ulicy. Dzięki temu znikną wszystkie stare betonowe konstrukcje. Przy okazji dodatkowo doświetlimy chodnik i drogę dla rowerów. Już wcześniej na jezdnią pojawiły się tu nowe energooszczędne oprawy LED.

Nowe oprawy można łatwo i bezpiecznie zakładać również na starych słupach. Wymiana opraw przynosi oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. W miarę możliwości wolne środki chcemy inwestować m.in. w modernizację innych elementów infrastruktury oświetleniowe.
Dotychczas wymieniliśmy już wszystkie stare sodowe oprawy oświetleniowe na ulicy Broniewskiego, zarówno na terenie Bielan, jak i na terenie Żoliborza. To łącznie 167 opraw LED. Szacujemy, że ich instalacja przyniesie co roku oszczędności w zużyciu energii na poziomie 115 tysięcy złotych.
Teraz przyszła pora na same słupy. Na nasze zlecenie miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg montuje 112 nowych słupów. W zdecydowanej większości zastąpią one stare betonowe konstrukcje, które pamiętają jeszcze czasy PRL. Inwestycja obejmuje cały bielański, czyli dłuższy, odcinek ulicy tj. al. Armii Krajowej do al. Reymonta. Pierwsze efekty już widać. Prace postępują z północy na południe, więc pierwsze nowe słupy stoją już w rejonie al. Reymonta.
Nowe słupy to smukłe metalowe konstrukcje o grafitowym kolorze, identycznym jak same oprawy oświetleniowe. Co do zasady ich kolor i kształt konsultowany jest ze stołecznym Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego.
Ważną nowością jest podwójny wysięgnik, który pozwala na zamontowanie dodatkowego rzędu opraw od strony chodnika i drogi rowerowej. Mieszkańcy zgłaszali, że oświetlenie tego ciągu było niedostateczne. Nasze pomiary potwierdzają te spostrzeżenia. Na całej długości zostanie więc zapewnione osobne oświetlenie skierowane na wschód. Będą to oczywiście również energooszczędne oprawy SAVA, identyczne jak nad jezdnią.

Powered by Projectic.pl