Nowe światła na Powstańców Śląskich – rozstrzygnęliśmy przetarg na projekt - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

22-09-2023

Nowe światła na Powstańców Śląskich – rozstrzygnęliśmy przetarg na projekt

Rozstrzygnęliśmy przetarg na zaprojektowanie nowej sygnalizacji świetlnej na ul. Powstańców Śląskich w rejonie ul. Sterniczej. Planowane prace to efekt audytu bezpieczeństwa przejść dla pieszych. Według audytorów jedną z największych bolączek tego miejsca jest nadmierna prędkość rozwijana przez kierowców. Teraz będziemy przygotowywać się do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Od tego momentu będzie on miał 180 dni na wykonanie projektu.  

Zakończony w 2020 r. audyt wszystkich 4093 przejść bez sygnalizacji w Warszawie pozwolił na ich dokładne sprawdzenie pod kątem bezpieczeństwa. Dał nam odpowiedź, co powinniśmy na nich poprawić – w pierwszej kolejności na 481 zakwalifikowanych do szybkiego działania, ocenionych przeważnie na 0, 1 i 2 w sześciopunktowej (od 0 do 5) skali.

Zmiany na podstawie audytu wdrażamy od 2016 r., kiedy pod lupę trafiły pierwsze zebry. Do każdej lokalizacji podchodzimy indywidualnie. Sposób na poprawę bezpieczeństwa wybieramy na podstawie zaleceń audytorów – osobno dla każdego przejścia sporządzili raport, w którym je opisali i wskazali, jak na nich należy poprawić bezpieczeństwo.

Problemem jest prędkość  

Audyt na ul. Powstańców Śląskich obejmował w sumie pięć przejść dla pieszych – przez dwie jezdnie, torowisko zjazd w ul. Sterniczą oraz na uliczkę osiedlową po drugiej stronie skrzyżowania. Każde z nich otrzymało bardzo niską ocenę. Audytorzy wskazali, że w obszarze przejść przez jezdnię Powstańców Śląskich występują znaczne przekroczenia prędkości przez kierowców samochodów.  W przypadku zdarzenia z udziałem pieszych może to prowadzić do bardzo groźnych skutków. Nawet podczas wizji lokalnej audytorzy mogli zaobserwować hamowanie pojazdów przed przejściem dla pieszych z „piskiem oraz dymem z opon”.

Wskazania audytorów jednoznacznie zalecają budowę sygnalizacji świetlnej. Problemem jest też szerokość przejścia, które przy dwóch jezdniach ma aż 9 metrów. Pieszy przekraczając przejście narażony jest na ryzyko potrącenia na długim odcinku, co powoduje niepotrzebne zagrożenie. Dlatego zebra ma zostać skrócona.

Zjazdy też do zmiany  

Podczas audytu zbadane zostało również bezpieczeństwo na przejściach przez ul. Sterniczą oraz uliczkę osiedlową po drugiej stronie skrzyżowania. W obu przypadkach audytorzy wskazali na niebezpieczną geometrię jezdni, która pozwala kierowcom na rozwijanie zbyt dużych prędkości. Problemem jest też ograniczona widoczność.

Dodatkowo chodniki w tych miejscach są mocno wyeksploatowane oraz nie posiadają żadnych udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt złożyła firma AZET, która za wykonanie dokumentacji otrzyma 330 870 zł. Teraz będziemy przygotowywać się do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Od tego momentu będzie on miał 180 dni na wykonanie projektu.  

Powered by Projectic.pl