Nowe światła na Pradze i we Włochach o krok bliżej – otworzyliśmy oferty - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

10-03-2020

Nowe światła na Pradze i we Włochach o krok bliżej – otworzyliśmy oferty

Kolejne nowoczesne sygnalizacje mogą powstać na najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych. Właśnie otworzyliśmy oferty w przetargu na budowę świateł na trzech zebrach przy Dworcu Wschodnim i jednej w alei Krakowskiej.

Nowe światła mają pojawić się na trzech przejściach dla pieszych przez ul. Kijowską, w pobliżu Dworca Wschodniego. Dziś zebry przy Dworcu Wschodnim rozprowadzają ruch pieszy przez cztery pasy ul. Kijowskiej i przez torowisko. Nowe światła uporządkują ruch i ułatwią pieszym przekroczenie jezdni. Wszystkie przejścia wyposażymy w nowoczesne urządzenia sygnalizacyjne, których praca będzie skoordynowana z pozostałymi światła w ciągu ul. Kijowskiej.

Chętnych do wykonania tych prac jest aż 5 firm. Ich oferty mieszczą się w przedziale od 1,36 do 1,66 mln zł brutto. Na wykonanie tych prac wybrany wykonawca będzie miał 120 od momentu podpisania umowy.

Równie pilnej potrzeby poprawy bezpieczeństwa wymaga przejście przez al. Krakowską przy ul. Lipowczana. Sygnalizacja zapewni pieszym bezpieczne przekraczanie jezdni i torowiska tramwajowego. Do pokonania są  tam 3 pasy ruchu w każdym kierunku, w warunkach intensywnego ruch pojazdów. Przy okazji budowy świateł chodnik w rejonie przejścia dla pieszych zostanie wyremontowany. Na wykonanie tych prac wybrany wykonawca będzie miał 120 dni od momentu zawarcia umowy.

Do wykonania tego zadania zgłosiły się dwie firmy. Za jego wykonanie chciałyby otrzymać 2,1 i 2,5 mln zł brutto.

Oba projekty przewidują montaż sygnalizacji dźwiękowej oraz automatycznej detekcji pieszych i pojazdów. Na chodnikach zostaną też wykonane pasy prowadzące, które ułatwiają osobom niewidomym orientację w przestrzeni.

Przejścia przez Kijowską i al. Krakowską są jednymi z najniżej ocenionych w przeprowadzonym przez ZDM audycie bezpieczeństwa przejść dla pieszych. Do tej pory zbadaliśmy ponad 3 tysiące zebr. Na podstawie wyników audytu planujemy działania związane z poprawą bezpieczeństwa – budowę sygnalizacji świetlnej, budowę rond, azyli, progów zwalniających czy innych elementów uspokojenia ruchu.

Oferty będą teraz przez nas dokładnie analizowane. Jeżeli uda się wyłonić wykonawców, to nowe przejścia w obu lokalizacjach powinny powstać latem tego roku.

Powered by Projectic.pl