Nowe światła na Targówku. Będzie bezpieczniej na jednym ze skrzyżowań - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

15-07-2021

Nowe światła na Targówku. Będzie bezpieczniej na jednym ze skrzyżowań

Ogłosiliśmy przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku. Nowe światła powinny pojawić się do końca roku. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo pieszych.

Skrzyżowanie na styku Zacisza i Bródna-Podgrodzia jest niebezpieczne, bo prosty odcinek ul. Kondratowicza skłania wielu kierowców do przekraczania prędkości. Odbija się to na komforcie przechodzących przez tę ulicę pieszych, których – m.in. ze względu na pobliskie osiedle między ul. św. Wincentego a Lasem Bródnowskim – przybywa z każdym rokiem. W latach 2015-2020 w tym miejscu doszło do pięciu zdarzeń drogowych: czterech wypadków i jednej kolizji. Trzy wypadki polegały na najechaniu na pieszego na przejściach. W jednym przypadku winny był niezmotoryzowany uczestnik ruchu, bo wtargnął pod jadący samochód, ale w dwóch pozostałych wina leżała po stronie kierowców, którzy wymusili pierwszeństwo na przechodzących.

Potrzebę poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku wykazał też przeprowadzony wiosną 2017 r. audyt nieosygnalizowanych przejść dla pieszych. Obie wytyczone przez ul. Kondratowicza zebry zostały ocenione na 2 w sześciopunktowej skali (0-5). Audytorzy wskazali na brak elementów uspokojenia ruchu i zalecili budowę azyli oraz sygnalizacji świetlnej.

Rekomendacje te niebawem zaczniemy realizować. Światła, które powstaną, obejmą całe skrzyżowanie ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku, w tym wszystkie cztery istniejące tam przejścia dla pieszych. Dwie zebry przez ul. Kondratowicza zostaną wyposażone w azyle dla pieszych z wyspą rozdzielającą kierunki ruchu.

Zmieni się geometria skrzyżowania. Od strony wschodniej ul. Kondratowicza zostanie poszerzona. Dziś są tam dwa pasy ruchu (po jednym w każdym kierunku), po przebudowie będą cztery. Dzięki temu kierowcy zyskają prawoskręt w ul. Blokową i lewoskręt w ul. Przy Grodzisku.

Inwestycja zakłada również wymianę chodnika i wytyczenie trzech brakujących przejazdów rowerowych. Chodnik zostanie wyremontowany nie tylko w obrębie skrzyżowania, ale również po stronie południowej ul. Kondratowicza w kierunku ul. św. Wincentego. Dodatkowo wzdłuż niego powstanie droga dla rowerów.

 

Przetarg na inwestycję właśnie ogłosiliśmy. Firmy, które chcą ją wykonać, mogą się zgłaszać do 29 lipca. Potem nastąpi sprawdzanie ofert i wybór najkorzystniejszej, wreszcie – podpisanie umowy. Ostatnim etapem będzie rozpoczęcie prac w terenie, które powinny ruszyć jeszcze we wrześniu. Planujemy, że sygnalizacja zacznie działać do końca roku.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, skrzyżowanie ulic Kondratowicza i Blokowej w sygnalizację powinien wyposażyć deweloper, który wybudował osiedla zlokalizowane na północ od tego miejsca. Inwestor prywatny jednak uchyla się od tego zadania. Ponieważ poprawa bezpieczeństwa jest jednym z naszych priorytetów, nie będziemy dłużej czekać i, ogłaszając przetarg, przystępujemy do działania. Jednocześnie ZDM będzie dochodził od dewelopera zwrotu kosztów realizacji inwestycji.

Projekt stałej organizacji ruchu:

Kondratowicza Blokowa Przy Grodzisku - przejazdy rowerowe i DDR - SOR zatw. 2021

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl