Nowoczesne oświetlenie Parku Praskiego już jest! - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

22-10-2018

Nowoczesne oświetlenie Parku Praskiego już jest!

Zakończyliśmy prace przy jednej z naszych najbardziej nowatorskich inwestycji w tym roku. Ponad dwieście nowych latarni w Parku Praskim świeci już białym, LED-owym światłem.

Prowadzone prace miały na celu poprawę i unowocześnienie oświetlenia parku. Dotychczas pracowały tam wyeksploatowane latarnie żelbetowe z oprawami rtęciowymi, od których używania odchodzi się.

Nowe oświetlenie w Parku to duża zasługa mieszkańców tej dzielnicy, którzy m. in. w głosowaniu na projekt z budżetu partycypacyjnego pt. „Rozświetlamy Park Praski” dali wyraźny sygnał, że zmiany w parku są potrzebne i oczekiwane.

System oświetlenia w parku jest innowacyjny. To tzw. oświetlenie nadążne, działające w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego.

To oznacza, że jeśli po alejce nikt nie przechodzi, oświetlenie przyciemnia się. Kiedy czujniki ruchu wykryją, że ktoś się zbliża – system rozjaśni najbliższe 2-3 oprawy, żeby poruszająca się osoba była zawsze w strefie pełnego oświetlenia.

W ramach prac w dwóch głównych alejkach parku ustawiliśmy 25 stylizowanych latarni typu Pastorał Warszawski o wysokości 7 metrów, a w alejkach bocznych 181 latarni parkowych o wysokości 5,5 metra. Wszystkie słupy wyposażyliśmy w diodowe oprawy LED o białej barwie światła (łącznie 206 opraw) oraz czujniki ruchu. Instalacja otrzymała nowe okablowanie (6986 metrów nowego kabla) i system sterowania.

Powered by Projectic.pl