Prowadzone obecnie prace mają na celu poprawę i unowocześnienie oświetlenia parku. Dotychczas pracowały tam wyeksploatowane latarnie żelbetowe z oprawami rtęciowymi, od których używania odchodzi się. W związku z przyznanymi przez Radę Warszawy dodatkowymi środkami mogliśmy latem przystąpić do kompleksowej oświetlenia.
Dodatkowym bodźcem były sygnały płynące od mieszkańców, którzy m. in. w głosowaniu na projekt z budżetu partycypacyjnego pt. „Rozświetlamy Park Praski” dali wyraźny sygnał, że zmiany w parku są potrzebne i oczekiwane.
System oświetlenia w parku będzie innowacyjny. To tzw. oświetlenie nadążne, działające w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego.
To oznacza, że jeśli po alejce nikt nie przechodzi, oświetlenie przyciemnia się. Kiedy czujniki ruchu wykryją, że ktoś się zbliża – system rozjaśni najbliższe 2-3 oprawy, żeby poruszająca się osoba była zawsze w strefie pełnego oświetlenia.
W ramach prac w dwóch głównych alejkach parku ustawiliśmy 25 stylizowanych latarni typu Pastorał Warszawski o wysokości 7 metrów, a w alejkach bocznych 181 latarni parkowych o wysokości 5,5 metra. Wszystkie słupy wyposażyliśmy w diodowe oprawy LED o białej barwie światła (łącznie 206 opraw) oraz czujniki ruchu. Instalacja otrzymała nowe okablowanie (6986 metrów nowego kabla) i system sterowania.
W najbliższym czasie, po zakończeniu prac nad sterowaniem oświetleniem, zaczniemy demontaż starych latarni.