Nowy asfalt na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej. Teraz prace brukarskie i zieleń - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

30-08-2021

Nowy asfalt na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej. Teraz prace brukarskie i zieleń

Skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej jest już przejezdne, bo w weekend skończyliśmy asfaltowanie i malowanie oznakowania poziomego. Gotowa jest też nowa sygnalizacja. Prace tam jednak trwają nadal, koncentrują się na układaniu płyt chodnikowych, m.in. na trzech utworzonych azylach dla pieszych. To szeroki zakres zmian, a o ich finiszu zdecyduje przede wszystkim pogoda.

Wprowadzanie zmian na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej zaczęliśmy 16 sierpnia. Ich zakres jest bardzo duży. Dlatego prace, choć prowadzone intensywnie, wciąż trwają. Jednak te najważniejsze, związane z sygnalizacją świetlną i asfaltowaniem, już zostały ukończone.

Sprawniejsze działanie świateł 

Nową nawierzchnię ul. Marszałkowska zyskała na odcinku 170 m, a ul. Królewska – na 70 m. Prace z tym związane trwały cały poprzedni tydzień, a zwieńczyło je w weekend malowanie oznakowania poziomego. Skrzyżowanie dzisiaj nad ranem zostało otwarte dla ruchu kołowego, którym steruje odnowiona sygnalizacja.

Jej działanie zostało usprawnione. Funkcjonuje teraz według nowego programu, który wiązał się m.in. z wydzieleniem fazy dla wszystkich skrętów w lewo. Dzięki temu w momencie zielonego światła dla wykonujących ten manewr pozostali kierowcy czekają na czerwonym. Ponadto wydłużony został czas zielonego światła dla jadących od południa ul. Marszałkowską i skręcających w lewo. Sygnalizacja, która zyskała nowe okablowanie, wciąż jednak działa w trybie stałoczasowym. Wdrożenie akomodacji musi zostać bowiem zatwierdzone, co nastąpi najprawdopodobniej jesienią. Wtedy priorytet zyskają tramwaje, a skrzyżowanie wejdzie w poczet Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem.

Skrzyżowanie pierwotnie miało stać się przejezdne w nocy z 24 na 25 sierpnia. Nie udało się jednak dotrzymać tego terminu, bo prace wstrzymywała pogoda. We znaki dał się ulewny deszcz, który wpływa nie tylko na możliwość kładzenia nawierzchni, ale też np. roboty brukarskie. Te wciąż są prowadzone – planowane azyle na trzech przejściach już powstały, ale nie położono jeszcze na nich płyt chodnikowych i z wypustkami. Zapewne w drugiej połowie września ruszą z kolei prace związane z zielenią. O terminie zakończenia całości zdecyduje w głównej mierze pogoda, a w ostatnich dniach deszcz mocno utrudnia prace.

 

Nowe trzy azyle

Mimo że roboty się nie zakończyły, obowiązuje już nowa organizacja ruchu. Na jezdni wschodniej ul. Marszałkowskiej od południowej strony skrzyżowania kierowcy będą mieli trzy zamiast czterech pasów ruchu – do skrętu w prawo lub jazdy na wprost, do jazdy na wprost i do skrętu w lewo. Dotychczasowy czwarty pas, służący do lewoskrętu, ustąpił miejsca azylowi na przejściu dla pieszych, aby tramwaje nie poruszały się tuż przed przechodniami przekraczającymi jezdnię. Azyl na tym samym przejściu po zachodniej stronie torowiska został nieco poszerzony. 

Piesi na skrzyżowaniu zyskali jeszcze dwa azyle – pierwszy na przejściu przez północny wlot Marszałkowskiej i drugi na zebrze na zachodnim wlocie ul. Królewskiej, wraz z wyspą zabezpieczającą. Z tego względu wlot ten poszerzyliśmy o pół metra w północną stronę. Z kolei na wlocie wschodnim o 30 m w kierunku pl. Małachowskiego przesunęliśmy przystanek autobusowy. Dzięki temu zatrzymujące się autobusy już nie sprawiają, że auta za nimi częściowo stoją na pasach, blokując przejście pieszym. Tutaj do pełni szczęścia pozostało jedynie przestawić wiatę przystankową.

Powered by Projectic.pl