Wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy, przy współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego, otworzył kolejny wyjazd. Kierowcy mogą teraz przejechać plac Powstańców Warszawy wzdłuż dawnej sali operacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Pomiędzy Warecką a Świętokrzyską jest jeden kierunek ruchu. Na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską można skręcić w prawo i lewo lub pojechać prosto. Wcześniej wykonawca wydzielił od strony ulicy Szpitalnej osobny pas do skrętu w ulicę Boduena oraz wyjazd z ulicy Wareckiej do Boduena i Jasnej. Pomiędzy Warecką a Boduena jest ruch dwukierunkowy.
Odwróciliśmy też ruch na ulicy Moniuszki. Teraz przejazd jest w kierunku placu Powstańców Warszawy i dalej, przed Prudentialem, do Świętokrzyskiej.
Budowa parkingu na ukończeniu
Pod placem Powstańców Warszawy powstaje czterokondygnacyjny parking z 420 miejscami postojowymi. Dzięki temu parkowanie z okolicznych ulic i placów uda się przenieść pod ziemię, urządzając na powierzchni nową przestrzeń publiczną. Obiekt powstaje w formule koncesji, która jest partnerstwem publiczno-prywatnym. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości finansuje koszty inwestycji i będzie eksploatował parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu. Za realizację przedsięwzięcia ze strony Warszawy odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego. Aktualnie trwają ostatnie prace poprzedzające uruchomienie parkingu, które planowane jest jeszcze w tym roku.
Zmiany w całym kwartale
W ramach projektu Nowe Centrum Warszawy zmiany realizowane są także w otoczeniu placu. Trwa przebudowa kwartału ulic Złotej i Zgoda. Rozebrano już starą nawierzchnię i zdemontowano małą architekturę. W miejscu dawnego zjazdu do tunelu pod ulicą Marszałkowską powstaną zbiorniki retencyjne, a nad nimi ogród linearny.
Zmiany będą także przed Domem pod Orłami, gdzie powstanie kameralny, zielony plac. Przebudowa poprawi nie tylko estetykę i funkcjonalność tej części Śródmieścia, ale też stworzy system retencji wody deszczowej, co jest szczególnie istotne w dobie zmian klimatycznych.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.