Odkrycia archeologiczne na ul. Ossowskiego - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

12-08-2019

Odkrycia archeologiczne na ul. Ossowskiego

Zakończyły się badania archeologiczne na ul. Ossowskiego. Podczas przebudowy ulicy pracownicy natknęli się na przedwojenny bruk, co wstrzymało realizację inwestycji w tym rejonie.

Badania archeologiczne objęły teren ok. 2 tys. mkw. Pozostałości nawierzchni brukowej, która została odnaleziona w tym miejscu, stanowią część drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku po pierwszej wojnie światowej, dokładnie w 1926 roku.

Podczas badań archeolodzy udokumentowali dwie fazy budowy drogi. Pierwsza wykonana została z naturalnego kamienia, tzw. otoczaków, natomiast druga z kostki kamiennej o kształcie prostokąta otrzymywanej w drodze obróbki – kostka ciosana. Otoczaki, z których zbudowano drogę na Targówku to polodowcowe, morenowe łupane buły kamienne pochodzenia skandynawskiego, charakterystyczne dla tych terenów. Prawdopodobnie właśnie z otoczaków wykonany był bezpośredni wjazd do fabryki, zaś kostka kamienna najpewniej prowadziła do budynków mieszkalnych i to właśnie po niej odbywał się ogólny ruch pojazdów.

Przedwojenny bruk nie był jedynym znaleziskiem podczas pracy archeologów. Oprócz licznych spłonek od naboi, fragmentów ceramiki oraz szkła, miejscowo zachowały się rynsztoki i chodniki wykonane z kwadratowych płyt betonowych. Archeolodzy odnaleźli również pozostałości po starej kanalizacji, która najprawdopodobniej służyła odwodnieniu fabryki amunicji i jej okolicy.

Archeolodzy zakończyli już swoją pracę. Teraz trzeba ustalić, w jaki sposób wykorzystać przedwojenny bruk. Prawdopodobnie zostanie on wbudowany w dwóch miejscach na terenie obecnie prowadzonej inwestycji.

Powered by Projectic.pl