Roboty obejmą wybrane odcinki dróg krajowych i wojewódzkich na terenie miasta i będą podzielone na dwa etapy – trwające właśnie malowanie wiosenno-letnie (do połowy lipca) oraz malowanie jesienne (do końca października).
Wykonawca robót rozpoczął już prace w Ursusie. Roboty będą przesuwać się od dzielnic ościennych w kierunku centrum miasta.
Co ważne, oznakowanie poziome (linie ciągłe, przerywane, strzałki, napisy, symbole) zostanie odnowione przy użyciu specjalistycznej, białej farby najezdniowej, z elementami odblasku. Farba na bazie rozpuszczalników (przeznaczona do tego typu prac) nakładana jest na zimno, przy użyciu malowarki hydrodynamicznej. Technologia malowania oznakowania dostosowana jest do rodzaju i stanu nawierzchni jezdni.
Odblask farby zostanie uzyskany poprzez posypanie jej powierzchni, bezpośrednio po naniesieniu, tzw. mikrokulkami szklanymi. Mikrokulki to materiał w postaci przezroczystych, kulistych cząstek szklanych. Oznakowanie będzie też miało właściwości przeciwpoślizgowe.
Oprócz wspomnianych prac, zaplanowaliśmy też (w ramach odrębnego zadania) roboty związane z wykonaniem oznakowania poziomego w technologii trwałej z mas chemoutwardzalnych. Prace będą prowadzone na wybranych odcinkach dróg krajowych, wojewódzkich oraz na drogach powiatowych w Warszawie. Potrwają do końca października.
Technologia wykonania oznakowania dwukomponentową masą chemoutwardzalną stosowana jest w miejscach, gdzie oznakowanie narażone jest na szybsze zużycie i większe obciążenia. Tak jak w przypadku malowania farbą najezdniową, wykonane oznakowanie będzie odblaskowe i przeciwpoślizgowe.