Ogródki na Francuskiej uporządkowane - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

06-06-2019

Ogródki na Francuskiej uporządkowane

W związku ze startem sezonu ogródkowego odmalowaliśmy oznaczenia wskazujące dopuszczalny zasięg ogródków gastronomicznych na ul. Francuskiej. Piktogramy w ramach projektu RESOLVE pojawiły się w tym miejscu już trzeci raz.

Ulice muszą na co dzień pogodzić ze sobą wiele, często sprzecznych, interesów. Ruch pieszy i rowerowy, handel, miejsce spotkań towarzyskich. Łatwiej to osiągnąć, gdy przestrzeń miejska jest uporządkowana i dostępna dla wszystkich.

Piktogramy pojawiły się na Francuskiej już trzeci raz. Malujemy je na chodnikach zmywalną farbą. Oznaczenia okazały się dużym sukcesem, dlatego postanowiliśmy kontynuować te działania.

Takie działania – wspólnie z Samorządem Mieszkańców Saskiej Kępy – rozpoczęliśmy w dwa lata temu na ul. Francuskiej. W porozumieniu z mieszkańcami i restauratorami – w ramach projektu RESOLVE – wyznaczyliśmy symboliczne granice pomiędzy strefą pieszą a ogródkami restauracji, malując ją na chodniku zmywalną farbą. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę zarówno restauratorów i klientów, jak też przechodniów na przestrzeń wokół nich i konieczność zachowania miejsca dla swobodnego ruchu pieszych.

Liczyliśmy, że przy odrobinie dobrej woli możliwe będzie pogodzenie interesów różnych stron. Nie myliliśmy się. Projekt okazał się sukcesem – przechodnie zwracali uwagę na linie, a większość restauratorów respektowała wyznaczone granice. Dlatego oznaczenia i w tym roku wróciły na Francuską.

W ramach projektu RESOLVE planujemy też inne działania. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy dwudniowe warsztaty, gdzie rozmawialiśmy o potrzebach przedsiębiorców związanych z organizacją dostaw. Potwierdzili oni trudności w ich realizacji, a także skalę problemu – ponad 200 dostaw każdego dnia. Analizowaliśmy również możliwe rozwiązania – wskazaliśmy cztery miejsca, które w określonych godzinach mogą być przeznaczone pod realizację dostaw.

Projekt Resolve będzie realizowany do 2021 roku, w ramach programu Interreg Europe, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem są działania w obszarze zrównoważonej mobilności związanej z handlem detalicznym. W projekcie tym są łączone badania przestrzeni miejskiej i wiedzy eksperckiej z doświadczeniami różnych grup – mieszkańców, przedsiębiorców i dostawców.

 

Powered by Projectic.pl