Oświadczenie w sprawie artykułu w portalu Zero.pl z dnia 26.06.2026 r. - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-06-2026

Oświadczenie w sprawie artykułu w portalu Zero.pl z dnia 26.06.2026 r.

W związku z publikacją artykułu w portalu Zero.pl dotyczącego byłego pracownika Zarządu Dróg Miejskich stanowczo podkreślamy: decyzja o wypowiedzeniu umowy o pracę związana była z nieprawidłowym wykonywaniem przez pracownika obowiązków służbowych. ZDM podejmując decyzję o wypowiedzeniu umowy Panu Piotrowi nie miał wiedzy, że pracownik został objęty ochroną sygnalisty przez jakąkolwiek inną instytucję. Zgodnie z prawem, informację o statusie sygnalisty mogła być przekazana ZDM wyłącznie za zgodą lub przez samego pracownika.

Do ZDM nie wpłynął dokument potwierdzający, że pracownik został objęty ochroną sygnalisty przez jakąkolwiek inną instytucję. Taki dokument, zgodnie z prawem, mógł zostać nam przekazany wyłącznie przez pracownika lub za jego zgodą. W przywołanej korespondencji, którą ZDM otrzymał w 2025 roku, również nie było informacji o takim statusie. ZDM nie może opierać decyzji kadrowych na dokumencie, którego nie otrzymał i z którym nie miał możliwości się zapoznać.

Należy jednocześnie podkreślić, że zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów przedmiotem naruszenia prawa, w związku z którego zgłoszeniem przysługuje sygnaliście ochrona, nie są naruszenia przepisów prawa pracy, a jedynie takie informacje o rzekomym naruszaniu przepisów prawa pracy uzyskał ZDM od Biura Urzędu Miasta nadzorującego ZDM w październiku 2025 r.

Przyczynami wypowiedzenia umowy były udokumentowane i powtarzające się nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków służbowych. Sprawa dotyczyła m.in. gospodarowania pojazdami, które po usunięciu z ulic przechodziły na własność m.st. Warszawy. Były pracownik odpowiadał za czynności związane z tymi pojazdami, w tym za procedury, których niedopełnienie mogło skutkować realnymi stratami finansowymi dla miasta.

Wszystkie przyczyny wypowiedzenia umowy zostały wskazane pracownikowi w dokumencie wypowiedzenia. Pracownik został także poinformowany o prawie wniesienie odwołania. Jeżeli pracownik skorzystał z prawa odwołania, o ostatecznym rozstrzygnięciu w tej sprawie zdecyduje sąd.

Rzekome nieprawidłowości w ZDM, na które powołuje się Pan Piotr, zostały wyjaśnione w 2025 roku w ramach prowadzonego postępowania, o czym zainteresowany był skutecznie poinformowany. Postępowanie potwierdziło, że kwestionowany tryb nie budzi wątpliwości prawnych i nie narusza zasad dyscypliny finansów publicznych.

Sprawa dotyczy sprzedaży pojazdów, które przechodziły na własność m.st. Warszawy. Od 2021 r. ZDM zmienił sposób postępowania z takimi samochodami. Wcześniej pojazdy były, co do zasady, kierowane do demontażu, co generowało koszty. Jesienią 2021 r. zaczęliśmy je sprzedawać w przetargach, co zaczęło przynosić dochód. W latach 2021–2024 przeprowadziliśmy 8 takich postępowań, w których sprzedano 238 pojazdów za ponad 1,6 mln zł, które trafiły do budżetu miasta.

W 2024 r. weszły w życie przepisy nakładające na właścicieli pojazdów obowiązek ich rejestracji i ubezpieczenia. Dotyczyło to również pojazdów, które przechodziły na własność miasta. W praktyce były to często auta bez kluczyków, w złym stanie technicznym i bez ważnego przeglądu, co komplikowało rejestrację w ustawowym terminie. Jednocześnie brak obowiązkowego ubezpieczenia oznaczał ryzyko wysokich kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

ZDM działał więc tak, by ograniczyć koszty po stronie budżetu miasta. Kwota ubezpieczenia wszystkich pojazdów w 2025 roku w kwestionowanym czasie, wyniosła łącznie ok. 3 000 zł, podczas gdy kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia mogły przekroczyć milion złotych. W tej sytuacji zaniechania w zakresie rejestracji i ubezpieczania pojazdów nie były drobnym uchybieniem formalnym, ale działaniem narażającym ZDM i budżet miasta na poważne konsekwencje finansowe.

Przyczyną rozwiązania umowy o pracę nie było zgłoszenie nieprawidłowości, gdyż w ramach postępowania wyjaśniającego ustalono, że takowe nie występują.

Ochrona sygnalistów jest bardzo ważna dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sektora publicznego i sektora prywatnego.

Niemniej czasami zdarza się, że pracownicy nadużywają statusu sygnalisty, aby chronić się przed ryzykiem zwolnienia z pracy. Dlatego ochrona sygnalistów nie ma charakteru bezwzględnego. Potwierdzają to regulacje unijne oraz polskie.

Powered by Projectic.pl