Do ZDM nie wpłynął dokument potwierdzający, że pracownik został objęty ochroną sygnalisty przez jakąkolwiek inną instytucję. Taki dokument, zgodnie z prawem, mógł zostać nam przekazany wyłącznie przez pracownika lub za jego zgodą. W przywołanej korespondencji, którą ZDM otrzymał w 2025 roku, również nie było informacji o takim statusie. ZDM nie może opierać decyzji kadrowych na dokumencie, którego nie otrzymał i z którym nie miał możliwości się zapoznać.
Należy jednocześnie podkreślić, że zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów przedmiotem naruszenia prawa, w związku z którego zgłoszeniem przysługuje sygnaliście ochrona, nie są naruszenia przepisów prawa pracy, a jedynie takie informacje o rzekomym naruszaniu przepisów prawa pracy uzyskał ZDM od Biura Urzędu Miasta nadzorującego ZDM w październiku 2025 r.
Przyczynami wypowiedzenia umowy były udokumentowane i powtarzające się nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków służbowych. Sprawa dotyczyła m.in. gospodarowania pojazdami, które po usunięciu z ulic przechodziły na własność m.st. Warszawy. Były pracownik odpowiadał za czynności związane z tymi pojazdami, w tym za procedury, których niedopełnienie mogło skutkować realnymi stratami finansowymi dla miasta.
Wszystkie przyczyny wypowiedzenia umowy zostały wskazane pracownikowi w dokumencie wypowiedzenia. Pracownik został także poinformowany o prawie wniesienie odwołania. Jeżeli pracownik skorzystał z prawa odwołania, o ostatecznym rozstrzygnięciu w tej sprawie zdecyduje sąd.
Rzekome nieprawidłowości w ZDM, na które powołuje się Pan Piotr, zostały wyjaśnione w 2025 roku w ramach prowadzonego postępowania, o czym zainteresowany był skutecznie poinformowany. Postępowanie potwierdziło, że kwestionowany tryb nie budzi wątpliwości prawnych i nie narusza zasad dyscypliny finansów publicznych.
Sprawa dotyczy sprzedaży pojazdów, które przechodziły na własność m.st. Warszawy. Od 2021 r. ZDM zmienił sposób postępowania z takimi samochodami. Wcześniej pojazdy były, co do zasady, kierowane do demontażu, co generowało koszty. Jesienią 2021 r. zaczęliśmy je sprzedawać w przetargach, co zaczęło przynosić dochód. W latach 2021–2024 przeprowadziliśmy 8 takich postępowań, w których sprzedano 238 pojazdów za ponad 1,6 mln zł, które trafiły do budżetu miasta.
W 2024 r. weszły w życie przepisy nakładające na właścicieli pojazdów obowiązek ich rejestracji i ubezpieczenia. Dotyczyło to również pojazdów, które przechodziły na własność miasta. W praktyce były to często auta bez kluczyków, w złym stanie technicznym i bez ważnego przeglądu, co komplikowało rejestrację w ustawowym terminie. Jednocześnie brak obowiązkowego ubezpieczenia oznaczał ryzyko wysokich kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
ZDM działał więc tak, by ograniczyć koszty po stronie budżetu miasta. Kwota ubezpieczenia wszystkich pojazdów w 2025 roku w kwestionowanym czasie, wyniosła łącznie ok. 3 000 zł, podczas gdy kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia mogły przekroczyć milion złotych. W tej sytuacji zaniechania w zakresie rejestracji i ubezpieczania pojazdów nie były drobnym uchybieniem formalnym, ale działaniem narażającym ZDM i budżet miasta na poważne konsekwencje finansowe.
Przyczyną rozwiązania umowy o pracę nie było zgłoszenie nieprawidłowości, gdyż w ramach postępowania wyjaśniającego ustalono, że takowe nie występują.
Ochrona sygnalistów jest bardzo ważna dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sektora publicznego i sektora prywatnego.
Niemniej czasami zdarza się, że pracownicy nadużywają statusu sygnalisty, aby chronić się przed ryzykiem zwolnienia z pracy. Dlatego ochrona sygnalistów nie ma charakteru bezwzględnego. Potwierdzają to regulacje unijne oraz polskie.
