Park Skaryszewski – kolejny etap remontu głównej alei - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

18-01-2024

Park Skaryszewski – kolejny etap remontu głównej alei

Remont Parku Skaryszewskiego rozpoczęliśmy we wrześniu, we współpracy ze stołecznym Zarządem Zieleni. Prace, których wykonawcą jest firma Q-REKBUD, weszły właśnie w kolejny etap.

Remont głównej alei Parku Skaryszewskiego, widok z drona.

Park Skaryszewski to perła na mapie Warszawy. W 2009 roku, w czwartej edycji konkursu Briggs&Stratton został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce, a w edycji Best Park 2009, zajął trzecie miejsce w Europie. W parku rosną wyjątkowe okazy drzew i krzewów – między innymi orzesznik gorzki, kłęki amerykańskie i wiekowe magnolie japońskie. Chcąc, żeby park był jeszcze piękniejszy, realizujemy projekt wykonany przygotowany przez Zarząd Zieleni.

Wróci historyczny wygląd, powstanie nowe oświetlenie 

Oprócz bogatej flory, powstały w latach 1905-16 Park Skaryszewski ma też ciekawą historię i od 1973 r. jest terenem zabytkowym – remont wymagał zgody Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chcąc przywrócić mu historyczny blask wymieniamy nawierzchnię alei głównej, będzie teraz wodoprzepuszczalna. Końcowy odcinek w pobliżu ronda Waszyngtona zostanie wykonany z asfaltu. Tak jak dawniej, zanim w parku stanął (nieistniejący już) pomnik Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej, pas zieleni nie będzie rozdzielać alei na dwie mniejsze części.

Historyczne, ale tylko z wyglądu, będzie też oświetlenie. Betonowe słupy zostaną zastąpione stylizowanymi latarniami, odwzorowującymi pastorały z 1923 roku. LEDowe oświetlenie będzie wyposażone w czujniki ruchu, które będą dostosowywać natężenie światła do ilości spacerowiczów. Takie rozwiązanie będzie działać od godziny 22 do północy i pozwoli zaoszczędzić energię, wtedy światło osiągnie wartość 2600K. Od północy do rana, temperatura barwowa zmniejszy się do 2200K. Dzięki temu, efekt „zanieczyszczenia światłem” będzie mniejszy, a barwa oświetlenia będzie bardziej przyjazna dla zwierząt.

Kolejny odcinek zamknięty 

Na początkowym fragmencie głównej alei, zamkniętym najwcześniej, remont ciągle trwa. Ale że te prace zbliżają się już ku końcowi, wykonawca zdecydował o rozpoczęciu przebudowy kolejnego odcinka. Przyspieszy to modernizację „Skaryszaka”, nową aleją warszawiacy będą mogli przejść się już wiosną. Aleję zamknęliśmy dopiero w okresie jesienno-zimowy, mimo że prace rozpoczęliśmy latem, tak żeby jak najmniej utrudnić korzystanie z parku mieszkańcom. Nie zamykamy też całkowicie skrzyżowań z aleją obwodową.

Drzewa zabezpieczone 

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów. Drzewa, między innymi jesiony wyniosłe, do tej pory rosły przy asfaltowej nawierzchni, przez co droga się kruszyła, a krawężniki wypiętrzały. W projekcie nie było jednak mowy o ingerencji w naturę i wycince jakiejkolwiek zieleni.

Drzewa w trakcie remontu zostały odpowiednio zabezpieczone, na przykład barierkami, które ochraniają je przed uszkodzeniami. Prace prowadzimy tak, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko naruszenia potężnych jesionów. Po zakończeniu remontu teren zielony wokół drzew będzie powiększony, co poprawi ich warunki życia. Zieleni nie będą przeszkadzać też kable oświetleniowe – te zostaną poprowadzone środkiem alei, a nie przy drzewach.

„Skaryszak” się zmienia 

Oprócz remontu alei głównej i wymiany oświetlenia, w parku prowadzone są też inne prace Zarządu Zieleni. W 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego wymieniono nawierzchnię alejki biegnącej od ul. Międzynarodowej do osi głównej Parku Skaryszewskiego i przeprowadzono renowację trawników po obu jej stronach. Dodatkowo przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne drzew i posadzono 6 nowych sztuk.

W minionym roku przegłosowano kontynuację tego projektu. Prace związane z naprawą alejki nad brzegiem Jeziora Kamionkowskiego, ułożeniem nawierzchni mineralnej i odtworzeniem zniszczonego drzewostanu są już na finiszu.

INFORMACJA O DOFINANSOWANIU

Zadanie „Modernizacja Parku Skaryszewskiego – Część I” jest dofinansowane w ramach Rządowego programu wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030.

  • Wartość zadania: 7.407.178,66 zł
  • Dofinansowanie: 5.925.742,00 zł
  • Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
  • Jednostka realizująca: Zarząd Dróg Miejskich
Flaga Polski oraz godło Polski.

Rządowy program wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030

Powered by Projectic.pl