Park Skaryszewski – startuje remont oświetlenia i głównej alei  - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

13-09-2023

Park Skaryszewski – startuje remont oświetlenia i głównej alei 

Rozpoczynamy zapowiadane przez nas prace w Parku Skaryszewskim. We współpracy ze stołecznym Zarządem Zieleni wyremontujemy główną aleję oraz wymienimy oświetlenie. 

ZDM otrzymuje do realizacji gotowy i kompletny projekt wykonany pod egidą Zarządu Zieleni. Dokumentacja posiada wszystkie niezbędne uzgodnienia, w tym kluczowe decyzje Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora ZabytkówPark Skaryszewski to bowiem teren zabytkowy. Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. Z kolei w 2009 r. park, nosząc od czasów międzywojennych imię I. J. Paderewskiego, został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

Czy wiesz, że…

Pełna dokumentacja przetargowa, a tym m.in. projekt odnowionej alei głównej, wzory nowych latarni, zalecenia konserwatora zabytków znajduje się w zakładce „Zamówienia publiczne”.

Więcej informacji o historii i przyrodzie parku można znaleźć na stronie eko.um.warszawa.pl oraz na stronie Zarządu Zieleni.

Odtworzymy historyczny wygląd  

Malownicza, szeroka aleja główna parku biegnąca między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim zyska nową nawierzchnię i odzyska historyczny wygląd.

Aleja w nowym kształcie będzie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni. Końcowy odcinek do ronda Waszyngtona będzie wykonany z asfaltu. Oba odcinki po zmianach będą miały stałą szerokość 11 metrów. Mimo zwężenia alei piesi będą mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń do spacerowania.

Cała aleja główna uzyska nowy jednoprzestrzenny układ. Pas zieleni nie będzie jej rozdzielać na dwie mniejsze części, jak dotychczas. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach ‘70 razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma, teraz czas na kolejny krok w kierunku powrotu do historycznego wyglądu parku.

Wymienimy oświetlenie, zadbamy o drzewa 

Wszystkie betonowe słupy na terenie popularnego „Skaryszaka” zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami (repliki przedwojennych pastorałów). Mimo historycznego wyglądu oświetlenie będzie nowoczesne, energooszczędne i wyposażone w czujniki ruchu.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół jesionów wyniosłych w alei głównej zostanie powiększony, aby drzewa miały lepsze warunki do życia.

Ważnym założeniem projektu jest ułożenie przewodów doprowadzających prąd do nowych latarni pośrodku alei spacerowej, pod jej powierzchnią. W ten sposób ograniczone zostaną do minimum prace przy szpalerach wspomnianych jesionów. Drzewa rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzając odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzając do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Prace wykonuje firma Q-REKBUD. Planowane zakończenie prac to koniec I kwartału 2024.

Wizualizacje alei parkowej za dnia oraz w nocy przy różnych ustaweniach oświetlenia

Informacja o dofinansowaniu

Zadanie „Modernizacja Parku Skaryszewskiego – Część I” jest dofinansowane w ramach Rządowego programu wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030.

  • Wartość zadania: 7.407.178,66 zł
  • Dofinansowanie: 5.925.742,00 zł
  • Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
  • Jednostka realizująca: Zarząd Dróg Miejskich
Flaga Polski oraz godło Polski.

Rządowy program wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030

Powered by Projectic.pl