Większa strefa
Strefa na Mokotowie obejmie dokładnie taki sam obszar, jaki był poddawany konsultacjom społecznym jesienią zeszłego roku. Od zachodu będzie ograniczona ulicą Żwirki i Wigury, od wschodu Czerniakowską i fragmentem ulicy Powsińskiej, a od południa linią ulic Woronicza, Wołoskiej, Domaniewskiej oraz Idzikowskiego. Od północy strefa będzie zaś bezpośrednio przylegać do jej obecnej granicy na Mokotowie, czyli m.in. do ulic Kulskiego, Różanej i Gagarina. To kolejny nowy obszar w SPPN obok Saskiej Kępy i Kamionka, gdzie obecnie trwa wdrażanie strefy, która ma zacząć działać już w listopadzie.
Obecnie trwa opracowywanie projektów organizacji ruchu. Są poprawiane w oparciu o sugestie mieszkańców zgłoszone w konsultacjach, w których wypłynęło ponad tysiąc uwag. Po abonamenty parkingowe mieszkańcy będą mogli zgłaszać się do Zarządu Dróg Miejskich na miesiąc przed startem strefy, czyli od stycznia.
Prostszy abonament
Razem z uchwałą dotyczącą Mokotowa stołeczni radni przyjęli szereg drobnych poprawek porządkujących uchwałę o Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Najważniejszą jest uproszczenie zasad rejonowego abonamentu mieszkańca.
Do tej pory sposób ustalania jego zasięgu był skomplikowany i nieintuicyjny – trzeba było wziąć pod uwagę lokalizację parkomatów w promieniu 100 metrów od miejsca zamieszkania, a następnie wyznaczać promienie również od każdego z nich. Po zmianach w zasięgu abonamentu rejonowego będą po prostu miejsca parkingowe w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania. Cena abonamentu nie uległa zmianie. Cały czas dostępne są dwa warianty różniące się zasięgiem uprawnień – rejonowy (30 zł rocznie) i obszarowy (600 zł rocznie).
Uproszczone zasady wchodzą w życie od października. Oznacza to, że według tej formuły będą wydawane już wszystkie abonamenty rejonowe nie tylko dla Mokotowa, ale też dla Saskiej Kępy i Kamionka. Wszystkie dotychczasowe uprawnienia zachowują oczywiście ważność. Posiadacze abonamentów zainteresowani ich aktualizacją na nowych zasadach powinni zgłosić się w tej sprawie do ZDM.
Dobry standard
Przy pracach na Mokotowie mieszkanki i mieszkańcy mogą spodziewać się standardu znanego już z poprzednich rozszerzeń strefy. W miarę możliwości zwiększana jest siatka odcinków ulic jednokierunkowych, aby wyznaczyć na nich legalne pełnowymiarowe miejsca postojowe i ograniczyć ruch tranzytowy na ulicach lokalnych.
Tworzone są też specjalne strefy z miejscami parkingowymi tylko dla posiadaczy abonamentu. W miarę możliwości prostymi środkami z zakresu zmian w organizacji ruchu poprawiane jest też bezpieczeństwo (azyle na przejściach, poprawa widoczności etc.) oraz poszerzane są chodniki poprzez przenoszenie parkowania na jezdnię. Tradycyjnie przeprowadzimy też na Górnym i Dolnym Mokotowie szeroką kampanię informacyjną.
Nowe parkomaty
W nowej strefie zostaną zamontowane najnowocześniejsze dostępne parkomaty. Obsłużą szereg typów płatności bezgotówkowych, w tym m.in. kody BLIK oraz technologię zbliżeniową NFC. Pozwolą też na przedłużanie opłaconego już czasu parkowania, na wzór popularnej funkcji dostępnej do tej pory jedynie w aplikacjach mobilnych. Tego typu urządzeń nie ma jeszcze w Warszawie wcale, jednak w nadchodzących miesiącach zastąpią wszystkie obecne parkomaty. Analogicznie maszyny będą stawiane podczas rozszerzania strefy na Mokotowie.
Obszar SPPN w Warszawie po rozszerzeniu w listopadzie 2024 r. i lutym 2025 r. Kliknij, aby powiększyć.