04-01-2018

Pastorały zaświecą w al. Wojska Polskiego

Wkrótce wzdłuż al. Wojska Polskiego zaświecą nowe, stylizowane latarnie typu Pastorał Warszawski. Ustawiliśmy już cześć nowych słupów z oprawami, za nami też m.in. roboty przy okablowaniu i budowie fundamentów.

Pastorały zaświecą w al. Wojska Polskiego

Nowe oświetlenie pojawi się wzdłuż oby jezdni. W sumie zamiast betonowych, wyeksploatowanych latarni ustawimy 58 słupów typu Pastorał Warszawski z 1923 r. wraz z oprawami LED. W ramach robót doświetlone zostaną przejścia dla pieszych.

Słupy są wykonane z wysokogatunkowych rur stalowych. Ich całkowita wysokość to 10,5 m. Zdobione są stylizowanymi odlewami żeliwnymi w postaci przewiązek żeliwnych, a łączenie trzpienia słupa z wysięgnikiem jest zwieńczone ozdobą w formie choinki. Każdy słup składa się z przewiązki typ choinka i czterech różnych przewiązek żeliwnych, dzwonu dużego z „krawatem” oraz małego dzwonka z akantem. Do tego dochodzi jeszcze duża baza żeliwna z drzwiczkami i herbem Warszawy oraz dwudzielny ring stylizowany.

Słupy ustawiane są na prefabrykowanych fundamentach betonowych, zabezpieczonych przed działaniem wód gruntowych przez dwukrotne malowanie żywicami asfaltowym.

Dzięki nowemu oświetleniu, w tym także doświetleniu przejść dla pieszych, na ulicy będzie bezpieczniej. Poprawi się też estetyka. Po uruchomieniu nowych latarni zdemontujemy stare, betonowe słupy wraz z oprawami. Koszt robót, które wykonuje firma FBSerwis S.A. to 856 512,35 zł brutto.

Nie tylko oświetlenie

Jesienią ubiegłego roku al. Wojska Polskiego otrzymała nową nawierzchnię jezdni (wraz z podbudową). Na ten rok planowany jest remont chodników i przystanków autobusowych oraz prace związane z realizacją projektu z budżetu partycypacyjnego: "Rewitalizacja alei Wojska Polskiego na Żoliborzu". Pomiędzy jezdniami powstanie piesza aleja, pojawią się też ławki i kosze na śmieci.

Powered by Projectic.pl