Do 5 listopada uczestnicy konkursu mieli czas na nadsyłanie prac konkursowych, które dotyczyły co najmniej jednego z trzech tematów: wykorzystanie terenów pasa drogowego (oraz sąsiadujących) do efektywnego retencjonowania wód opadowych; angażowania społeczności lokalnej w działania związane z retencjonowaniem wód opadowych lub dbaniem o zieleń na terenach pasa drogowego; wykorzystywanie urządzeń mobilnych i aplikacji w celu zwiększenia skali retencjonowania wód opadowych lub dbania o zieleń na terenach pasach drogowego.
Jury oceniło zgłoszone prace biorąc pod uwagę między innymi ich innowacyjność, kreatywność, użyteczność, interdyscyplinarność rozwiązania czy efektywność w redukcji ryzyka klimatycznego. Wybór był trudny. Wśród 10 najlepszych prac znalazły się bardzo ciekawe i różnorodne projekty – zaczynając od kampanii społecznych angażujących mieszkańców w powiększanie zakresu powierzchni biologicznej czynnej w miastach, aż po koncepcje innowacyjnych urządzeń i instalacji zbierających deszczówkę.
Zwycięzcy wybrani
Po burzliwych obradach jury, wybrano zwycięzców pierwszego warszawskiego hackathonu. Pierwsze miejsce zajęła praca polegająca na stworzeniu paneli kapilarnych zintegrowanych z podziemnym systemem retencji wód opadowych. Panele mają pełnić funkcje retencyjne, estetyczne i proekologiczne, wspierając zarządzanie wodą deszczową oraz minimalizując wpływ miejskich wysp ciepła.
Na drugiej pozycji uplasowali się twórcy demonstracyjnej wersji aplikacji RETENO wspierającej planowanie małej retencji w pasie drogowym.
Ostatnie miejsce na podium zajął projekt pn. „Warsaw umbrellas”, czyli koncepcja modularnych parasoli retencyjnych, które można wdrażać punktowo np. w pasach drogowych, parkach lub na placach miejskich, ale mogą również stanowić większy system.
Cieszymy się że wydarzenie przyciągnęło wiele utalentowanych i twórczych osób z różnych dziedzin, m.in. architektów, designerów, inżynierów ruchu, programistów i ludzi którym bliska jest ochrony klimatu i środowiska. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom hackathonu, którzy poświęcili swój czas i energię, wykorzystali posiadaną wiedzę, umiejętności i kreatywność, żeby pochylić się nad poważnym wyzwaniem, jakim jest adaptacja miast do zmian klimatycznych.
Po raz kolejny przekonaliśmy się jak duża siła drzemie w zaangażowanych mieszkańcach, chętnych do działania na rzecz Warszawy, a także jak ważne jest otwieranie się na innowacje w zarządzaniu miastem.
Pierwszy taki hackathon w Warszawie
Organizacja hackathonu była nie lada wyzwaniem dla naszych pracowników, a wydarzenie prawdopodobnie nie odbyłoby się, gdyby nie udział ZDM w projekcie GreenScape z programu Interreg Europa Środkowa, w których od marca 2023 r. jesteśmy jednym z partnerów. Projekty międzynarodowe często są przyczynkiem do realizowania niestandardowych i innowacyjnych działań, takich jak np. przeprowadzenie hackathonu. Dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi możemy wymieniać się doświadczeniami oraz inspirować do wykorzystywania nowatorskich rozwiązań.
Szczytne cele tego wydarzenia nie mogłyby zostać osiągnięte bez zaangażowania mentorów, czyli pracowników biur i jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy, którzy na etapie przygotowywania prac konkursowych udzielali merytorycznego wsparcia uczestnikom hackathonu dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem konsultowali pomysły i podpowiadali uczestnikom.
Z kolei rozstrzygnięcie konkursu byłoby niemożliwe bez niezwykłego zespołu jurorów, którzy z pasją ocenili prace uczestników. Pani Oldze Rosłoń-Skalińska, Zastępczyni Dyrektorki ds. Inwestycji i Rozwoju Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, pani Monice Domanowskiej, Kierowniczce Zespołu ds. Zieleni oraz projektu GreenScape CE w Zarządzie Dróg Miejskich, panu Bartoszowi Zaborskiemu, Dyrektorowi Biura Badań i Nowych Technologii Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, panu Wojciechowi Wagnerowi, Zastępcy Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz panu Mikołajowi Pieńkosowi, Zastępcy Dyrektora ZDM ds. Strategii i Bezpieczeństwa Ruchu – dziękujemy za poświęcony czas, profesjonalizm i trud włożony w wyłonienie najlepszych prac konkursowych.
Dziękujemy również za gościnę Centrum Kreatywności Targowa – idealnej przestrzeni na wszelkie kreatywne i innowacyjne przedsięwzięcia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia finałowego.