Plac Pięciu Rogów bliżej odnowy. Otworzyliśmy oferty w przetargu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

08-09-2020

Plac Pięciu Rogów bliżej odnowy. Otworzyliśmy oferty w przetargu

Coraz bliżej do przebudowy zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej, czyli miejsca znanego pod potoczną nazwą plac Pięciu Rogów. W ogłoszonym przez nas przetargu zgłosiło się sześć firm chętnych do podjęcia prac i wybierzemy tę, która przedłożyła najkorzystniejszą ofertę. Dzięki inwestycji plac stanie się wizytówką stolicy.

Wizualizacja Placu Pięciu Rogów

Miejsce, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna, to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i fragmenty niezagospodarowane, choć aż dwie trzecie użytkowników tego miejsca to piesi. Zdominowany przez samochody pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Chcemy to zmienić.

Sześciu chętnych do przebudowy

Do rozpoczęcia inwestycji wykonaliśmy kolejny krok. 8 września otworzyliśmy oferty – zgłosiło się sześć firm zainteresowanych podjęciem prac. Wszystkie zaoferowały kwotę poniżej kosztorysu na poziomie 21,8 mln zł brutto. Najtańsza oferta wynosi ok. 12,77 mln zł brutto.

Sprawdzanie i ocena nadesłanych ofert już się rozpoczęła. Liczymy, że szybko wybierzemy wykonawcę. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, prace ruszą jeszcze w tym roku.

Przygotowania do przebudowy placu trwają od kilku lat. Rozpoczęły je konsultacje społeczne i konkurs architektoniczny, który rozstrzygnął najważniejsze założenia inwestycji. Dzięki temu Zarząd Dróg Miejskich miał podstawę do zlecenia opracowania kompleksowej dokumentacji budowlanej. Ostatnie potrzebne uzgodnienie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, a następnie – w czerwcu – Rada Warszawy zadecydowała o przyznaniu środków na realizację prac. Było to dla nas zielone światło, pozwalające ogłosić przetarg na roboty budowlane.

Co się zmieni?

Projekt zrewitalizowanego placu Pięciu Rogów przygotowany został przez firmę WXCA Sp. z o.o. i architekta Michała Kempińskiego. Nowy plac, który powstanie, będzie miejscem otwartym oraz dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej. Ma się stać punktem spotkań i spędzania wolnego czasu.


 


Punktem wyjścia było tutaj uporządkowanie przestrzenne placu. Będzie on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy.

Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami. Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminacją placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne „pastorały”.

Nie tylko sam plac

Zakres inwestycji znacznie wykracza poza sam plac. Przebudowę przejdzie ul. Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich) – zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary zostaną poszerzone, aby pomieścić duży ruch pieszy. Przebudowa czeka również placyk na osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.

 

Projekt wiąże się też ze zmianami w organizacji ruchu wokół placu. Ruch autobusów zostanie skierowany na ul. Szpitalną, zaś ul. Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i ul. Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy zostaną oznakowane jako „strefa zamieszkania”, co oznacza pierwszeństwo pieszych. U zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych, za to przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przekroju jezdni.

Powered by Projectic.pl