Pięknie, zielono, przytulnie – tak jest już po zachodniej stronie pl. Bankowego. Zakończyliśmy zazielenianie do niedawna zabetonowanego terenu przed stołecznym ratuszem oraz urzędem wojewódzkim. Teraz pomnik Juliusza Słowackiego otaczają liczne byliny, a przede wszystkim nowe drzewa. Posadziliśmy tam 16 klonów, do których jesienią dołączy jeszcze jeden dąb.
Wygoda w otoczeniu zieleni
Nowa zieleń z czasem będzie rozkwitać i jeszcze bardziej upiększać plac. Wrażenie z pewnością będzie robić rabata w osi pomnika. Została obsadzona „Warszawianką”, czyli kosmosem czy też onętkiem. To roślina z płatkami w odcieniach bieli, różu i fioletu, której potoczna nazwa wywodzi się prawdopodobnie stąd, że była pierwszą rośliną, która zakwitła na gruzach zniszczonej stolicy.
Zazieleniony plac można podziwiać podczas odpoczynku na zamontowanych na placu licznych ławkach. Mającym mniej czasu także z pewnością przyjemniej będzie się przechodzić przez plac w otoczeniu roślin. Zwłaszcza że mają do dyspozycji przebudowane chodniki. Dotychczasowe były już w opłakanym stanie. Sfałdowana asfaltowa nawierzchnia jest już jednak przeszłością. Teraz jest tam równy trotuar z płyt. Nowa nawierzchnia pojawiła się także na drodze dla rowerów.
Miejsce na nową zieleń i układ chodników udało się uzyskać dzięki porozumieniu z Zarządem Transportu Miejskiego. Dotychczasowe dwa przystanki autobusowe połączono w jeden, z którego odjeżdżają wszystkie linie. Rozbetonowaliśmy też powierzchnie wyłączone z ruchu czy wysepki na obrzeżach parkingu. Lokalizacja i kształt zieleńców są spójne z koncepcją zmian na pl. Bankowym wypracowaną w konsultacjach społecznych. Wszystkie zmiany były ponadto konsultowane z konserwatorem zabytków.
Teraz strona wschodnia
Po zakończeniu prac po zachodniej stronie zazielenianie pl. Bankowego od razu weszło w kolejną fazę. Na początku lipca rozpoczęliśmy prace po jego wschodniej stronie. Po ich zakończeniu zniknie betonowa pustynia. Zaplanowaliśmy rozpłytowania w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania z al. „Solidarności” i fragmentów peronu przystankowego w ciągu alei oraz wzdłuż torowiska na wysokości „Błękitnego Wieżowca” i przy ul. Senatorskiej.
Powiększymy też rabatę znajdującą się pod wieżowcem. Wokół pomnika prezydenta Stefana Starzyńskiego pojawi się więcej różnorakiej zieleni, w tym również drzewa. Posadzimy tam także róże. Wśród wybranych gatunków znalazła się całkowicie nowa odmiana – pomarańczowa, wyhodowana w Polsce i nazwana na cześć wspomnianego bohatera stolicy „Prezydent Stefan Starzyński”.
Zmiany zajdą również na skwerze przed budynkiem przy pl. Bankowy 4. Teraz został wcześniej przygotowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Pojawią się tam hortensje bukietowe, trawy ozdobne i byliny. Poza nasadzeniami zaplanowaliśmy też remonty chodników. Starą kostkę zastąpią nowe płyty – w takim samym standardzie jak po stronie zachodniej.
Krok po kroku do celu
Zmiany na pl. Bankowym jest przeprowadzana etapami. W 2023 roku przeprowadziliśmy remont nawierzchni wschodniej jezdni placu. Pod koniec tego samego roku zakończyliśmy budowę drogi dla rowerów. Przy okazji posadziliśmy w północno-zachodniej części placu 10 platanów, a w południowo-wschodniej 10 dębów, tworząc dwa nowe szpalery drzew.
Następnie wiosną 2024 roku rozpłytowaliśmy fragment placu przy ul. Elektoralnej. Tam również posadziliśmy nowe drzewa – 9 dębów. Latem natomiast przeprowadziliśmy remont nawierzchni zachodniej jezdni oraz odbetonowaliśmy pas dzielący obie jezdnie. Na przygotowanym w ten sposób miejscu jesienią pojawiły się kolejne drzewa – 8 platanów.
Tym samym krok po kroku pl. Bankowy przechodzi całkowitą metamorfozę.