Badania prędkości chwilowej pojazdów i natężenia ruchu prowadzimy w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu. Poszerzają one naszą wiedzę, bo m.in. informują, jak szybko kierowcy poruszają się w danym miejscu, jak bardzo przekraczają tam prędkość i jaki ich odsetek to robi. Dzięki temu łatwiej nam podejmować odpowiednie decyzje, które mają skutkować ograniczeniem zapędów prowadzących samochody.
Dane z pomiarów co roku udostępniamy na naszej stronie internetowej w sekcji „Badania i analizy”. Od dziś do dyspozycji mieszkańców jest tam również interaktywna mapa punktów pomiarowych, obejmująca wszystkie pomiary przeprowadzone w latach 2017-2020. Dzięki niej można nie tylko sprawdzić, gdzie w mieście mierzyliśmy prędkość pojazdów, ale także poznać szczegóły pomiarów w każdej lokalizacji.
Jak korzystać z mapy? Po wejściu na nią ukażą zaznaczone wszystkie miejsca, w których mierzyliśmy prędkość chwilową pojazdów. Następnie należy kliknąć w interesujący nas punkt – w lewym górnym rogu okna mapy pojawi się pole z informacją o tym punkcie. Będzie tam podany link do pliku .pdf ze szczegółowymi danymi. Po kliknięciu i otwarciu pliku sprawdzimy m.in., kiedy w danej lokalizacji przeprowadzone zostały pomiary i w jakich warunkach atmosferycznych, ile pojazdów zostało zarejestrowanych w trakcie pomiaru, ile z nich jechało z prędkością dopuszczalną, ile ją przekroczyło, a także jak bardzo.