Wysłużone kilkudziesięcioletnie słupy betonowe zastępujemy nowoczesnymi, estetycznymi i wytrzymałymi konstrukcjami wykonanymi z metalu. W tym roku na zlecenie ZDM w toku jest wymiana ok. tysiąca takich konstrukcji, a setki kolejnych wymieniane są w ramach przebudowy ulic (np. przy budowie trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka). Tegoroczne prace są w różnych stadium zaawansowania w zależności od ulicy, wszystkie spośród wystawionych przez nas drobnych zleceń mają jednak zostać wykonane do końca listopada. Podobne tempo prac, czyli tysiąc słupów rocznie, planujemy wstępnie również na 2024 i 2025 rok. Również wtedy tempo procesu będzie wspomagane przez duże inwestycje miejskie oraz przebudowy dróg publicznych prowadzone przez inwestorów prywatnych.
Na ulicy Marywilskiej na Białołęce w trakcie wymiany jest teraz 150 słupów. Oprócz tego już wcześniej wymienionych zostało już drugie tyle słupów w trzech rejonach – przy ul. Kupieckiej i przy ul. Inowłodzkiej (inwestycje deweloperskie) oraz w ramach przebudowy wiaduktu nad bocznicą kolejową. Obecnie prowadzone prace mają ujednolicić standard latarni pomiędzy wspomnianymi wyżej odcinkami.
Już wcześniej na tej ulicy wymienione zostały same oprawy oświetleniowe. Niskowydajne oprawy sodowe, których już się w miastach nie stosuje, zostały zastąpione energooszczędnymi oprawami SAVA zaprojektowanymi specjalnie dla Warszawy. Dają ciepłe i skupione światło, które prawidłowo oświetla drogę i jednocześnie zmniejsza zjawisko “zanieczyszczenia światłem”, czyli np. niepotrzebnego oświetlania okien pobliskich budynków.
Wymiana opraw trwa od 2022 roku. Obejmuje dziesiątki tysięcy punktów świetlnych na tysiącach warszawskich ulic. Dlatego ważne jest, że można jej dokonywać niezależnie od modernizacji słupów. Na ulicy Marywilskiej nowe oprawy świecą już od kilku miesięcy. Bez żadnych problemów można zamontować je ponownie na nowych słupach. Póki proces ten jest w trakcie, to widać jak stare konstrukcje różnią się od nowych. Jedną z ich zalet jest estetyka. Zajmują mniej miejsca, mają stonowaną ciemną kolorystykę, nie dominują już tak w przestrzeni ulicy. Wygląd słupów w całym mieście to efekt uzgodnień ze specjalistami z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.