Ponad milion złotych ze sprzedaży odholowanych samochodów - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

14-09-2023

Ponad milion złotych ze sprzedaży odholowanych samochodów

Oficjalnie zakończyliśmy procedury związane z piątym przetargiem na sprzedaż pojazdów, które po odholowaniu w trybie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym w ciągu 6 miesięcy nie zostały odebrane przez właścicieli i przeszły na własność miasta. Ostatecznie nowych właścicieli znalazło 31 z 46 oferowanych pojazdów, a kwota uzyskana ze sprzedaży to prawie 236 tys. zł. We wszystkich dotychczasowych aukcjach uzyskaliśmy już ponad milion złotych!

Sprzedaży nie podlegają auta odholowane spod zakazu parkowania, w myśl art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Pod młotek idą auta usunięte z ulic w procedurze art. 50a PoRD. To pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub takie, których stan wskazuje, że nie są używane. Takie samochody – jak w przypadku każdego odholowania – usuwane są na wniosek Straży Miejskiej lub Policji i trafiają na parkingi firm, z którymi mamy podpisane stosowne umowy. Tam czekają na właściciela lub osobę uprawnioną do odbioru. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nikt po auta się nie zgłosi, przechodzą one na własność miasta z mocy ustawy.

Do niedawna nieodebrane samochody kierowaliśmy na złom. Zdarzały się jednak wyjątki – pojazdy nie wymagające wielu napraw, by mogły wrócić na drogi. Dlatego uznaliśmy, że niektóre porzucone auta, choć klasyfikowane jako wraki, nie muszą trafiać do kasacji. Jesienią 2021 r. ogłosiliśmy pierwszy przetarg na sprzedaż takich pojazdów – na liście znalazło się 8 samochodów, spośród których 7 znalazło nowych właścicieli, a suma, jaką za nie uzyskaliśmy, wyniosła 92 tys. 700 zł. W 2022 r. w drodze postępowania przetargowego wystawiliśmy na sprzedaż łącznie 57 samochodów. 45 znalazło nowych właścicieli, a suma, jaką za nie uzyskaliśmy, wyniosła 364,6 tys. zł. To niemała kwota, wystarczająca na remont ok. 300 m jezdni.

W marcu 2023 r. ogłoszone zostało kolejne postępowanie. Lista liczyła 77 samochodów, w tym 4 wystawione powtórnie, a także motocykl. Ostatecznie nowych właścicieli znalazło 59 samochodów i 1 motocykl. Wszystkie z nich zostały już odebrane. Do kasy miasta wpłynęło dzięki temu ponad 400 tys. zł.

Teraz, w piątym przetargu, pod młotek poszło 45 samochodów oraz skuter.

Ponad milion złotych do kasy miasta

W ostatnim przetargu sprzedaliśmy 31 z 46 pojazdów – 30 samochodów i 1 skuter. Na 38 z nich wpłynęła przynajmniej jedna oferta. W sumie otrzymaliśmy 901 ofert. Teraz, gdy wydaliśmy samochody nowym właścicielom, możemy przekazać że z tego tytułu do kasy miasta wpłynęło 235 971,29 zł.

Najdrożej sprzedanym pojazdem okazało się BMW Serii 5, za które uzyskaliśmy 37 tys. zł.

 

Podsumowując wszystkie dotychczasowe przetargi, sprzedaliśmy 142 samochody o łącznej wartości przekraczającej milion złotych. Te pieniądze miasto będzie mogło wykorzystać na remonty infrastruktury, zazielenianie ulic czy transport publiczny.

Oficjalne zakończenie piątego przetargu nie oznacza, że nie będziemy organizować kolejnych aukcji. Na naszym parkingu wciąż pojawiają się nowe pojazdy, dla których również chcemy znaleźć nowych właścicieli. Mamy nadzieję, że kolejne postępowanie uda się ogłosić jeszcze w tym roku.

Powered by Projectic.pl