Poprawiamy bezpieczeństwo na przejściach. Ta mapa pokazuje na których i jak - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

30-01-2025

Poprawiamy bezpieczeństwo na przejściach. Ta mapa pokazuje na których i jak

Co roku poprawiamy bezpieczeństwo na kolejnych przejściach dla pieszych w całej Warszawie. Ale na których? W ciągu lat było ich setki. Wdrożonych zmian było jeszcze więcej, a w przygotowaniu są już kolejne. Gdyby chcieć teraz znaleźć szczegółowe informacje na temat wszystkich tych przejść… Wystarczy skorzystać z dostępnej na naszej stronie mapie realizacji zaleceń audytu przejść dla pieszych.

W latach 2016-2020 przeprowadziliśmy audyt bezpieczeństwa nieosygnalizowanych przejść dla pieszych. Sprawdzono wówczas ok. 4 tys. przejść. Dla każdego powstały wówczas zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Zalecenia te zaczęliśmy wdrażać niemal od razu. W ten sposób od 2016 do końca 2024 roku wdrożyliśmy ponad 900 zmian na ok. 670 przejściach.

O prawie wszystkich tych zmianach informujemy na bieżąco. I o ile w internecie nic nie ginie, tak z biegiem czasu trudniej jest w nim znaleźć konkretne informacje na konkretny temat. Zwłaszcza na taki jak zmiany z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na konkretnym przejściu. To już jednak nie problem.

Mapa realizacji zaleceń audytu już działa!

Z myślą o zainteresowanych tematem bezpieczeństwa na stołecznych drogach powstała dostępna na naszej stronie mapa realizacji zaleceń audytu przejść dla pieszych. Wystarczy wejść z zakładkę „Działania ZDM”. Następnie wybrać „Badania i analizy”. Po rozwinięciu zakładki „Bezpieczeństwo na drogach” wystarczy kliknąć w „Mapa realizacji zaleceń audytu przejść”.

Mapa w pełnym rozmiarze jest dostępna w zakładce „Mapa realizacji zaleceń audytu przejść”.

Na mapie są oznaczone wszystkie zaudytowane przejścia na podlegających nam ulicach. Po kliknięciu na dane przejście wyświetlą się podstawowe informacje na jego temat, np. dokładna lokalizacja, ocena w audycie. Potrzebujący więcej szczegółów mogą od razu wejść w karty wybranych przejść, które zostały sporządzone przez audytorów. W ten sposób można zapoznać się z m.in. uwagami, jakie mieli po przyjrzeniu się danemu przejściu.

Na stronie z mapą poza nią znajdują się także statystyki dotyczące zaudytowanych przejść. Od ręki można zobaczyć – między innymi – na ilu przejściach poprawiliśmy już bezpieczeństwo. Wyświetlane na mapie zebry można także filtrować według dzielnicy lub po ocenie w audycie.

Korzystanie z mapy ułatwiają również kolory, którymi oznaczono przejścia. Dany kolor oznacza daną ocenę w audycie. Wyjątkiem jest kolor szmaragdowy. Wskazuje on, że na danym przejściu wdrożono już zmiany z zakresu bezpieczeństwa. Jakie dokładnie, można sprawdzić po kliknięciu w punkt o takim kolorze. Informacja ta wyświetli się wraz z innymi podstawowymi danymi.

Teraz planujemy, od wiosny wdrażamy

Liczba szmaragdowych punktów stale się powiększa. Co roku poprawiamy bezpieczeństwo na dziesiątkach przejść. W międzyczasie – aby nie tracić czasu – planujemy zmiany na kolejnych. Na wielu są już zaplanowane, a już wiosną rozpoczniemy ich sukcesywne wdrażanie. Natomiast z samymi planami można zapoznać się już teraz – dzięki nowej funkcji mapy realizacji zaleceń audytu. Wyświetlą się w wraz z innymi danymi po kliknięciu na wybrane przejście.

Dzięki mapie realizacji zaleceń audytu przejść każdy więc może łatwo i szybko dowiedzieć się więcej o naszych działaniach na rzecz bezpieczeństwa pieszych – najmniej chronionych uczestników ruchu. A działania te przynoszą efekt. Między innymi dzięki nim stale maleje liczba ofiar wypadków drogowych w Warszawie. Jeszcze w 2015 roku – rok przed rozpoczęciem audytu – wyniosła ona 63. W 2024 roku było to już 25 osób – najmniej, od kiedy zbieramy takie dane. Co więcej, działania te znacznie przyspieszą po tym, jak Warszawa przeznaczyła w zeszłym dodatkowe 164 mln zł na program poprawy bezpieczeństwa na lata 2025-2028.

Powered by Projectic.pl