Porządkujemy ogródki gastronomiczne na Francuskiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

09-05-2018

Porządkujemy ogródki gastronomiczne na Francuskiej

Po sukcesie ubiegłorocznych działań poprawiających przestrzeń miejską na ul. Francuskiej, czas na kolejne kroki. Oznaczenia wskazujące dopuszczalny zasięg ogródków gastronomicznych pojawią się w tym roku nie tylko na Saskiej Kępie.

Ogródki gastronomiczne na Francuskiej.

Ulice muszą na co dzień pogodzić ze sobą wiele, często sprzecznych, interesów. Ruch pieszy i rowerowy, handel, miejsce spotkań towarzyskich. Łatwiej to osiągnąć, gdy przestrzeń miejska jest uporządkowana i dostępna dla wszystkich.

Takie działania – pilotażowo i wspólnie z Samorządem Mieszkańców Saskiej Kępy – rozpoczęliśmy w ubiegłym roku na ul. Francuskiej na Saskiej Kępie. W porozumieniu z mieszkańcami i restauratorami – w ramach projektu RESOLVE – wyznaczyliśmy symboliczne granice pomiędzy strefą pieszą a ogródkami restauracji, malując ją na chodniku zmywalną farbą. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę zarówno restauratorów i klientów, jak też przechodniów na przestrzeń wokół nich i konieczność zachowania miejsca dla swobodnego ruchu pieszych.

Liczyliśmy, że przy odrobinie dobrej woli możliwe będzie pogodzenie interesów różnych stron. Nie myliliśmy się. Projekt okazał się sukcesem – przechodnie zwracali uwagę na linie, a większość restauratorów respektowała wyznaczone granice. Dlatego oznaczenia wracają na Francuską również w tym sezonie, a projekt rozszerzamy na kolejne ulice. Pojawiły się one np. na sąsiedniej ul. Zwycięzców. Planujemy również objęcie akcją ulic w Śródmieściu – w tym Nowego Światu, gdzie ogródków gastronomicznych jest najwięcej i często utrudniają one poruszanie się pieszo.

W ramach projektu RESOLVE planujemy też inne działania. Chcemy przeprowadzić badania dotyczące prowadzenia dostaw do lokali usługowych na ul. Francuskiej oraz badania ankietowe dotyczące przestrzeni tej ulicy. Wnioski pomogą nam udoskonalić funkcjonowanie ul. Francuskiej. Dowiemy się też, kiedy ulica ta przyciąga najwięcej klientów i dlaczego według nich jest atrakcyjna.

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy podobne badania na ul. Senatorskiej, na której planujemy przebudowę poprawiającą jakość przestrzeni publicznej.

Powered by Projectic.pl