Powstał nowy parking wzdłuż Al. Jerozolimskich - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

05-01-2021

Powstał nowy parking wzdłuż Al. Jerozolimskich

Miejsca postojowe i droga do nich są gotowe, obecnie trwają już tylko prace porządkowe. Wzdłuż jezdni Al. Jerozolimskich między ul. Spiską a pl. Zawiszy powstał parking, który liczy ponad 100 stanowisk. Zostanie włączony do Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

O parking wzdłuż Al. Jerozolimskich okoliczni mieszkańcy wnioskowali od dawna. W miejscu nowo wybudowanego wcześniej funkcjonował grodzony, ale nie posiadał ogólnodostępnych miejsc postojowych. W ciągu dnia korzystali z nich głównie pracownicy pobliskich biurowców, zaś nocą w większości stały one puste – mieszkańcy nie mieli do nich dostępu. W dodatku niektórych kierowców odstraszał stan obiektu. Gruntowa nawierzchnia była pełna ubytków, które po deszczach jeszcze bardziej się pogłębiały.

Budowa nowego parkingu ruszyła pod koniec października. Prace postępowały bardzo sprawnie i dziś po dziurach nie ma śladu – plac postojowy jest już gotowy. Dokonywane są jeszcze ostatnie szlify przy miejscach do parkowania i wjeździe. Roboty porządkowe powinny zakończyć się w przyszłym tygodniu. Wtedy też będą mogły wjechać pierwsze samochody.

Zgodnie z projektem, nowy ogólnodostępny parking liczy 103 miejsca postojowe o wymiarach 2,5 x 5 m. Do tego doszły 4 „koperty” dla osób niepełnosprawnych o wymiarach 3,6 x 5 m. Parkowanie będzie odbywać się prostopadle, a wjazd i wyjazd z placu postojowego – od strony ul. Spiskiej.

Drogę dojazdową do stanowisk postojowych wykonaliśmy z kostki betonowej, a stanowiska – z ażurowych płyt zwanych eko kratką. To odpowiednie rozwiązanie, bo jest ona częściowo wodoprzepuszczalna, co sprawi, że powierzchnia pod miejscami parkingowymi może być biologicznie czynna. Całość dopełnił montaż ledowego oświetlenia i utworzenie trawników, na których posadziliśmy łącznie 54 drzewa – 28 klonów polnych i 26 klonów pospolitych.

Budowa parkingu nie przeszkodzi w planowanej w przyszłości w budowie drugiej jezdni Alej Jerozolimskich. Szpaler drzew, który posadziliśmy, przy okazji zmian może wyznaczyć pas dzielący między jezdniami.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl