Powstanie nowy lewoskręt na osiedle Pod Skocznią - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

08-07-2021

Powstanie nowy lewoskręt na osiedle Pod Skocznią

Rozpoczynamy przygotowania do inwestycji, która poprawi dojazd na osiedle Pod Skocznią. Ogłosiliśmy przetarg na projekt nowego skrzyżowania al. Sikorskiego z ul. Pory na przedłużeniu ul. Leśnej Jeżyny. Powstaną tam lewoskręty i wybudujemy sygnalizację świetlną.

Dziś wjazd na rozbudowujące się osiedle Pod Skocznią nie należy do najłatwiejszych. Na al. Sikorskiego na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Jana III Sobieskiego nie ma ani jednej możliwości skrętu w lewo. Ci, którzy poruszają się od południa i chcą dostać się na ul. Pory, muszą wykonać wiele dodatkowych manewrów – dojechać na skrzyżowanie z ul. Jana III Sobieskiego i pokonać jej fragment, po czym dwa razy skręcić w prawo (w ul. Idzikowskiego i al. Witosa) i jeszcze raz przejechać tę samą „krzyżówkę”. W efekcie są skazani na znaczne nadkładanie drogi i utratę kilkunastu minut w oczekiwaniu na zielone światło. Utrudniony jest również wyjazd z nowych osiedli w stronę centrum. Obecnie mieszkańcy muszą jechać do al. Wilanowskiej, a następnie w stronę Ksawerowa. 

Ułatwienie dla wjeżdżających i wyjeżdżających 

Sytuację odmieni przebudowa skrzyżowania al. Sikorskiego z ul. Pory na przedłużeniu ul. Leśnej Jeżyny. Obecnie to de facto wlot do dwujezdniowej arterii, w który i z którego można tylko skręcać w prawo. W tym miejscu ma powstać pełne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, które umożliwi również skręt w lewo. Nowe światła będą wyposażone w akustyczne naprowadzanie, co pozwoli na łatwiejsze przekraczanie jezdni osobom niewidomym i niedowidzącym, a także w automatyczne wykrywanie pojazdów oraz detekcję pieszych. Sygnalizacja będzie więc pracować akomodacyjnie – zielone światło dla samochodów zgaśnie tylko w przypadku zbliżenia się przechodnia do jezdni.

 

We współpracy z deweloperami 

Projekt nowego skrzyżowania wykona na zlecenie ZDM projektant wybrany w przetargu – na oferty czekamy do 16 lipca. Potem będziemy je analizować, aby wybrać tę najkorzystniejszą. Wyłoniony wykonawca będzie miał 180 dni od daty podpisania umowy na sporządzenie projektu. Na etapie projektowania zostaną dopracowane wszelkie szczegóły inwestycji.

Równocześnie trwają rozmowy z inwestorami nowych osiedli w tym rejonie. Inwestycja ma bowiem zostać zrealizowana i sfinansowana przez deweloperów, którzy wybudowali, budują i niebawem będą budować budynki mieszkaniowe na osiedlu Pod Skocznią. Chcemy, aby w kosztach partycypowali wszyscy, którzy realizują albo planują realizację swoich inwestycji w obrębie osiedla. 

Obowiązek przebudowy skrzyżowania i pokrycia kosztów tego zadania na deweloperów nakłada ustawa o drogach publicznych.

Powered by Projectic.pl