Prace rozpoczęte. Plac pięciu rogów stanie się przyjazny i zielony - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

01-03-2021

Prace rozpoczęte. Plac pięciu rogów stanie się przyjazny i zielony

Po latach dyskusji i oczekiwań rusza przebudowa ścisłego centrum stolicy. W poniedziałek, 1 marca, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zainaugurował rewitalizację placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej. Jednocześnie ogłosił konkurs architektoniczny na ul. Chmielną.

To kolejne działania – po decyzji o dokończeniu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz o budowie zielonego placu przed nim, a także po przebudowie al. Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ i wytyczeniu tam nowej drogi dla rowerów oraz przejść dla pieszych – które Warszawa realizuje w ramach zaprezentowanego na początku kadencji przez Rafała Trzaskowskiego projektu Nowe Centrum.

– Bardzo zależy mi nie tylko na tym, żeby ścisłe centrum stolicy zyskało nowy wygląd, ale również na tym, aby docelowo połączyć dwa centralne punkty w stolicy, a więc PKiN ze Starówką poprzez przyjazny i bezpieczny dla pieszych i rowerzystów, ale także bardziej zielony system ulic i placów – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – W ten sposób obszar pomiędzy PKiN a Starówką zyska nowe życie – zaznaczył.

Zielona, przyjazna przestrzeń

Mimo że dwie trzecie użytkowników tzw. placu pięciu rogów stanowią piesi, dziś obszar ten zdominowany jest przez samochody i jezdnie. Dlatego w ciągu najbliższych miesięcy przejdzie gruntowną metamorfozę. U zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej powstanie jednolita nawierzchnia bez wydzielonych chodników i jezdni. Priorytet zyskają piesi. Posadzka placu wykonana zostanie z dużych płyt z betonu, które wzmocnione i wykończone zostaną kruszywem. Na placu pojawią się fontanna, liczne siedziska, nowe latarnie i zieleń, w tym 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Pojawią się one po zachodniej części placu, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich.

Dodatkowo przebudowana zostanie też ulica Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Tu również powstaną nowe nawierzchnie i szersze chodniki. W północno-zachodniej części skrzyżowania ulicy Kruczej z ulicą Widok zamiast dotychczasowego parkingu posadzone zostaną drzewa i postawione ławki. Projekt wypracowała pracownia WXCA Sp. z o.o., we współpracy z architektem Michałem Kempińskim, a prace wykona firma Strabag. Koszt przebudowy to 14,5 mln zł.

– Budowa placu pociągnie za sobą zmianę organizacji ruchu wokół placu. W ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej przejazd zachowany zostanie tylko dla autobusów i rowerów. Ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i ul. Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy oznakowane zostaną jako „strefa zamieszkania”, co daje pierwszeństwo pieszym. U zbiegu Kruczej i Widok wytyczone zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych. Przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przebudowie ulicy – tłumaczy Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Zmieniona organizacja ruchu

Wraz z rozpoczęciem prac uruchomiona została specjalna strona internetowa dla mieszkańców: www.plac5rogow.pl. Znajdą się tam informacje m.in. o nowej organizacji ruchu, planowanej zieleni, zmianach dla pieszych i rowerzystów oraz przejściowych utrudnieniach w ruchu. W rejonie budowy ustawiono też pięć punktów informacyjnych dla przechodniów.

– W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 28 lutego na 1 marca, zmieniliśmy organizację ruchu w rejonie przebudowywanego placu. Wyłączyliśmy wschodnią jezdnię ul. Kruczej oraz ul. Szpitalną na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Górskiego. Na ul. Szpitalnej utrzymaliśmy tylko dojazd do posesji, czyli wjazd od ul. Brokla, a wyjazd na pl. Powstańców Warszawy. Ruch w obydwu kierunkach odbywa się ul. Zgoda i zachodnią jezdnią ul. Kruczej, przy czym – tak jak będzie już na stałe po przebudowie – wjazd na ten odcinek mają wyłącznie: autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego, dojeżdżający do miejsc parkingowych wewnątrz posesji, zaopatrzenie między godz. 6.30 a 11.00, służby miejskie i rowery – tłumaczy Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Ze względu na wprowadzenie ruchu dwukierunkowego przeorganizowano również parkowanie na ul. Zgoda (po wschodniej stronie jezdni wprowadzono parkowanie równoległe). Jadący „pod prąd” ul. Zgoda muszą skręcić w prawo w ul. Brokla lub w lewo w ul. Złotą (Jasna pozostaje jednokierunkowa). Połączenie z ul. Kruczą zachowała ul. Bracka, ale nie ma go ul. Chmielna od strony Nowego Światu.

Autobusy linii 107 kursują w obydwu kierunkach ul. Zgoda. Tymczasowy przystanek dla jadących w stronę pętli Esperanto znajduje się naprzeciwko stałego przystanku Chmielna 01.

Zmiany dotyczą także pieszych. Utrzymano dwa przejścia dla pieszych przez ulice Kruczą i Zgody na wysokości ul. Chmielnej. Pierwszym z nich piesi mogą przejść na ul. Chmielną w kierunku Nowego Światu. Korzystając z drugiego, mogą przejść do ul. Szpitalnej, na której mają do dyspozycji chodnik o szerokości 2 m po zachodniej stronie ulicy (wzdłuż budynków, prowadzący do ul. Górskiego). W pierwszej części robót możliwe będzie także dojście do ul. Chmielnej od strony ul. Brackiej chodnikiem o szerokości 2 m po wschodniej stronie ul. Kruczej, wzdłuż budynków.

Konkurs na Chmielną

Przy okazji inauguracji przebudowy tzw. placu pięciu rogów, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił konkurs architektoniczny na ul. Chmielną. Obejmuję on tę ulicę na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, ul. Bracką (na odcinku od Alej Jerozolimskich do zbiegu ulic Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna) oraz w zakresie studialnym (badawczym) ul. Widok.

Koncepcje nadesłane w konkursie oceni jury. Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. W konkursie przewidziano także II i III nagrodę, w wysokości odpowiednio: 20 i 10 tys. zł oraz dodatkowo pulę 10 tys. zł na ewentualne wyróżnienia.

Zakres konkursu architektonicznego

Powered by Projectic.pl