Remonty i budowa nowych chodników czy dróg dla rowerów, to jedne z podstawowych zadań naszej jednostki. Każdego roku przeznaczamy na te cele kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki temu wszyscy użytkownicy warszawskiej infrastruktury mogą korzystać z tysięcy metrów kwadratowych równych, szerokich i tym samym wygodnych nawierzchni. Obecnie wykorzystujemy ostatnie tygodnie 2023 roku, aby dokończyć rozpoczęte prace.
Wrocławska
W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy zdecydowali, aby na 650-metrowym odcinku między ulicami Jana Blatona i Widawską wyremontować chodnik. Do tej pory był on mocno zniszczony. W ramach projektu powstaje również wyniesione przejście sugerowane przez ul. Szareckiego. W tym celu chodnik został odsunięty od granicy pasa drogowego, a w miejsce zbędnego, starego chodnika założony zostanie zieleniec.
Planowane prace mają podniosą komfort i bezpieczeństwo – zwłaszcza pieszych.
Na remoncie skorzystają również pasażerowie transportu publicznego – w ramach robót naprawiamy nawierzchnię chodnika na przystanku „Widawska 02”.
Większość prac na Wrocławskiej została już wykonana, a ostateczny efekt remontu powinien być widoczny jeszcze w tym roku.
Modlińska
Prace na Modlińskiej są już prawie zakończone. Projekt zakładał budowę chodnika wzdłuż wschodniej strony jezdni serwisowej ulicy Modlińskiej, na odcinku od ul. Modlińskiej 326 (od kończącego się, istniejącego chodnika przy przejściu dla pieszych) do ul. Modlińskiej 336 (do istniejącego chodnika przy skrzyżowaniu ul. Modlińskiej z ul. Aluzyjną).
W sumie to ok. 300 metrów nowego chodnika. Realizacja całego projektu znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych i zlikwiduje niebezpieczny punkt na mapie Warszawy.
W ramach prac wykonywane są również nowe nasadzenia, które poprawią estetykę oraz stan powietrza w okolicy, izolując pieszych od głównej jezdni. To pomysł, który mieszkańcy wybrali w budżecie obywatelskim.
Powązkowska
Na skrzyżowaniu Powązkowskiej i Rydygiera prace zostały już zakończone. Zlikwidowaliśmy tu tzw. przedept, czyli ścieżkę wydeptaną przez pieszych, którzy szukają najkrótszej. Prace toczyły się w narożniku przy budynku Powązkowska 4.
W ramach planowanych robót, istniejący chodnik, przez który piesi muszą nadkładać drogi, został rozebrany, a w jego miejsce pojawi się zieleniec. W optymalnym przebiegu, na który mieszkańcy „zagłosowali” nogami, zostały ułożone nowe płyty o wymiarach 50 x 50 cm.
Takie rozwiązanie ułatwi pieszym codzienne poruszanie się w tym miejscu.
Broniewskiego
W ostatnim czasie pracowaliśmy też na ul. Broniewskiego. W ramach projektu z budżetu obywatelskiego na odcinku od Al. Reymonta do dojścia do asfaltowego placu pomiędzy blokami nr: 9 i 5 wykonaliśmy remont ścieżki rowerowej i chodnika.
Do niedawna chodnik oraz droga rowerowa na tym fragmencie Broniewskiego były w złym stanie. Dodatkowo rowerzyści musieli poruszać się po ścieżce o nawierzchni z kostki brukowej, co jest niezgodne z obowiązującymi standardami.
Teraz piesi mają do dyspozycji wygodny i równy chodnik z płyt betonowych, a rowerzyści drogę o nawierzchni asfaltowej.
Powstańców Śląskich
Podczas spotkania z mieszkańcami Bemowa, prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował remont fragmentu chodnika na ul. Powstańców Śląskich. Te prace właśnie się toczą. Na nasze zlecenie wykonuje je Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.
Na prawie 300-metrowym odcinku między ul. Bolkowską a stacją metra „Bemowo” układamy nowy, równy trotuar z płyt betonowych o wymiarze 50×50 cm.
Obecnie ustawiane są obrzeża i wykonywana jest podbudowa pod nowy chodnik. Chcemy, aby prace zakończyły się jeszcze w tym roku.